Дневни архиви: 17/08/2018

Потпечени полнети домати на ерменски начин

Подгответе ги дома сами „ерменските домати“ и дегустирајте ги во друштво, зашто ваква гастрономска убавина мора да се сподели. Од состојки ви се потребни – 8 домати, 4 лажици маслиново масло, 1 главица ситно сечкан кромид, 1 страк ситно сечкан праз, ...

Повеќе »

Ново истражување: Бананите се најлош избор за појадок!

Новото нутриционистичко истражување тврди дека полош избор од банани за појадок речиси и да нема. Оние кои ја применуваат здравата исхрана, секако ги ставаат бананите на листата на приоритетни намирцни, па дури и оние кои не ги следат нутрионистичките трендови ...

Повеќе »

Како влијае стресот врз таложењето на сало

Кортизолот познат како хормон на стресот се излачува од надбубрежната жлезда, а во организмот има двојна улога. Акутниот стрес предизвикува пораст на овој хормон. Наглата промена на стил на живот дава сигнал на надбубрежната жлезда дека сме во опасност, а ...

Повеќе »

4 астролошки знаци на кои силно ќе им делува полната месечина на 26-ти август

Ако ги следите астроносмките настани, сигурно ќе го маркирате во календарот датумот 26-ти август – кога месечината ќе биде полна. Полните месечини не се само прекрасни за гледање, туку тие носат и енергија и вибрации кои можат секому да делуваат. ...

Повеќе »

Додатокот на опавче-коса на Кајли Џенер чини 8 илјади долари

Некои луѓе трошат голем период на време за да успеат да ја израснат косата, а други си купуваат коса и си ја додаваат на сопствената. Според, Refinery29, ултра-долгото русо опавче кое Кајли Џенер го носеше за својот роденден, чинело 8 илјади ...

Повеќе »

Тренд на неделата: Фустан, здолниште и кошула од новата есенска колекција на MANGO

Во новата, есенска колекција, MANGO ни носи неодоливи модни парчиња во неутрални нијанси.  Погледот ни е насочен кон три нови модни парчиња со риги во сина, бела, жолта и кафена нијанса – женствениот фустан, здолништето со миди должина и кошулата без ...

Повеќе »

Поглед на извонредната колекција на Вирџил Абло за Серена Вилијамс за US Open

Тениската шампионка Серена Вилијамс ќе носи креации на Вирџил Абло за US Open натрпеварите овој месец. Нов ден, нова одлична соработка на Вирџил Абло, 38-годишниот американски дизајнер кој е уметнички директор на Луј Витон, но и извршен директор на миланската модна ...

Повеќе »

Чизмите со принт се хит во есенските колекции на популарните модни марки

Со месецот септември, кога деновите ќе почнат да стануваат покуси, а училишната година ќе започне, кога заситени од летото ќе почнеме да се вљубуваме одново во мирисот на тиквата, ќе почнеме да размислуваме и за но чифт обувки соодветни за ...

Повеќе »