Дневни архиви: 24/09/2018

„Версаче“ оди на продажба

Луксузната модна марка „Версаче“ оди на продажба, известуваат италијанските весници.  Според италијанскиот дневен весник  „Кориере дека сера“, италијанската модна куќа основана од Џани Версаче ќе му биде продадена на Мајкл Корс кој е на листата на заинтересираните.  Вредноста на компанијата ...

Повеќе »

Нескршливиот Ѓердан на Васил Гарванлиев

Васил Гарванлиев момчето познато по детскиот евергрин Марионка, по речиси дваесет години се враќа на македонската музичка сцена со песната “Ѓердан”, авторско дело на Саша Драгиќ, со текст на Весна Малинова и аранжман на Диран Тавитјан. “Ѓердан е песна за ...

Повеќе »

Преку 150 учесници ги слушнаа тајните преданија за Лесновскиот манастир

Во саботата, на 22.9.2018 година, се одржа еднодневната екскурзија со посета на Лесновскиот манастир, како дел од програмата „Мапа на културата“, организирана од Еуролинк осигурување. 150-те учесници ги дочека недопрената природа во селото Лесново, чувствувајќи како времето тука да застанало. ...

Повеќе »

Го пробавме, совршен е! Новиот парфем од Dior, Јоy by Dior

Во хотелот Арка во Скопје се одржа официјалната промоција на новиот парфем од куќата на Dior, Јоy by Dior. Гостите кои беа поканети на настанот, имаа можност први во Македонија да ја погледнат кампањата за новата креација на Dior, како ...

Повеќе »

Викендов се одржа четвртото издание на најголемиот настан за здрав и активен животен стил

На големо задоволство на јавноста, викендов се одржа четвртото издание на Health, Fitness & Wellness Expo, најголемиот настан за здрав и активен животен стил. „Секоја година сѐ подобри“ – велат од организација. „Имаше одличен одзив, што посебно нѐ радува, бидејќи ...

Повеќе »

Улична мода: Стилот на Италијанките на Миланската модна недела (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Италијанките (повторно) одржаа лекции за стил на миланските улици за време на модната недела. Судејќи според изгледите, трендовите вклучуваат разноличност – од маички со лого принт, до женствени фустани, „анимал“ принт, впечатливи модни додатоци, високи чизми на високи потпетици, кожа…Секоја ...

Повеќе »

70’s Show – Нов тренд водич од Zara (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Модната марка Zara ја продолжува својата љубовна афера со ретро стилот во новиот тренд водич насловен 70’s Show. За каталогот позира британскиот модел Еди Кемпбел, облечена во модели инспирирани од 70-те години. Во новата колекција акцентот е на сомотските костуми, трендовскиот ...

Повеќе »

Румор во Скопје го отвори новото јадро на високата мода

Румор го достигна своето надополнето и надградено ниво на старата локација каде што се одржа и самиот PopUp. На ул. Наум Наумовски Борче во близина на Sushi Co, Mad Kitchen, 7 грама еспресо и Coffee Factory е јадрото на идејата ...

Повеќе »

Многу музика и забава на хуманитарниот настан на Халк банка во Градски парк

Со многу музика и забава, многу деца и врвулица од луѓе, вчера во Градскиот парк во Скопје, кај популарната „школка“ се одржа тричасовен хепенинг со кој Халк банка ја претстави својата најнова понуда – „ризико“ кредити со животно осигурување која ...

Повеќе »