Дневни архиви: 25/09/2018

Фото: Гламурeн венчален фустан од свила, бисери и пердуви во Скопје

Свила, бисери и пердуви се материјалите од кои беше изработен гламурниот венчален фустан кој го носеше асистентката на познатата модна дизајнерка, Ивана Кнез. Ивана Јуруковска е името на асистентката која викендот имаше голема свадба во Скопје со семејството и пријателите. ...

Повеќе »

Коста Петров е новиот бренд амбасадор на Citizen во Македонија

Коста Петров, основачот на интернационалната креативна агенција Пи Ворлд и најпродаваниот македонски автор во последните пет години е новиот амбасадор за брендот на часовници Citizen во Македонија. „Огромна чест е да се соработува со брендот Citizen и со компанијата B ...

Повеќе »

H&M се фокусира на есенскиот „кежуал“ стил

За новата кежуал колекција, H&M се инспирира од стилот на 70-те години. Новиот тренд водич на H&M е насловен  ‘Autumn Rays’. Колекцијата содржи секојдневни модни парчиња во жолта и сенф нијанса, кои се комбинираат со неутралната палета. Акцентот е на џемперчињата, кардиганите, ...

Повеќе »

Три нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

На јубилејното петнаесетто издание на Austria Wine Challenge 2018 Винарската визба „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ се закитија со уште еден златен и два сребрени медали на годинешното јубилеjно петнаесетто издание на светски реномираниот вински натпревар во Австрија – Austria Wine ...

Повеќе »

Утревечер се отвора изложба на современ накит „Флора вс Фауна“

Утревечер, (среда) со почеток во 20 часот, во еден од најстарите музеи во Македонија, Природно – научниот музеј во Скопје, во организација на „KAPKA Jewelry“ ќе биде отворена групна (меѓународна) изложба на современ накит насловена „ФЛОРА вс ФАУНА“. Петмина извонредни ...

Повеќе »

д-р Гуржанова: Во Њуборн клиниката не се штеди за нова метода, техника или апарат за поуспешна работа

„Нашите ембриолози веќе беа на обука за биопсија на клетки од ембрион за генетско испитување на ембрионите со цел да се враќа само здрав ембрион, со тоа ќе се намалат обидите на ин витро, како и бројот на трансферирани ембриони. ...

Повеќе »

Поглед на есенската колекција на Силвија Михајловска (Алшар) 

Модната дизајнерка Силвија Михајловска (Алшар) ја лансираше есенската колекција насловена Skopje Streets. Станува збор за урбана колекција со црно бели тонови збогатени со „анимал“ принт и со цртежи инспирирани од Keith Haring, нацртани од Iva Creativa. Од материјалите доминира памукот што ...

Повеќе »

Нови инспиративни изгледи од уличната мода на Миланската модна недела

Италијанките продолжуваат да не инспирираат и да ни покажуваат како може да комбинираме различни парчиња облека во преодната сезона. Сите комбинации доаѓаат во предвид кога убаво се носат, сепак, на миланските улици за време на Модната недела, доминира црвената боја ...

Повеќе »

Раскошната Моника Белучи блесна на ревијата на Долче и Габана

Експлозија од бои, цветови, точки и модели во стилот на Фрида Кало – така помина ревијата на Долче и Габана на миланската модна недела. На модната писта се појавија најбараните модели на денешницата – Сара Сампајо, Емили Ратајковски, Ешли Грем, ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (24ти до 30ти септември): Топ знаци на неделата – Риби и Вага

Оваа недела планетата Венера ќе им донесе љубовни проблемчиња на Биковите, на Лавовите и на Водолиите…Голема, голема страст, пак, за сите водни знаци! Нови отворени врати за Вагите и воздушните знаци, а препреки на патот за Раковите и Овновите. А ...

Повеќе »