Месечни архиви: септември 2018

DIOR донесе танц на модната писта во Париз (ВИДЕО)

На Модната недела во Париз, луксузната француска модна марка Диор ја претстави колекцијата дизајнирана за пролет/лето 2019, која е инспирирана од танцот. Ревијата се отвори со долги фустани во црна и бела боја, a од деталите доминираше мрежата. Палетата на ...

Повеќе »

Лимак Холдинг започна со градежни активности – изградба на подземен булевар и современ мултифункциoнален комплекс – “Diamond Skopje”

Светски реномираната компанија со седиште во Турција “Лимак Холдинг”, вчера и официјално најави дека започна со интензивни градежни активности на просторот околу Старата железничка станица во Скопје. Добиени се сите неопходни дозволи за градба, завршени се подготвителните активности на проектот, ...

Повеќе »

H&M Conscious пристигна во продавниците (А ние сакаме сѐ)

Шведската модна марка H&M ја лансираше долгоочекуваната луксузна колекција Conscious Exclusive дизајнирана за есен 2018, од одржливи материјали. По големата кампања, сега веќе можат да се купат модните парчиња во продавниците на H&M. Од кашмирски џемпери до палта од рециклирана волна и органски ...

Повеќе »

Нови парфеми AVON Luminata и SEGNO: блескава харизма и нова енергија за Неа и Него

Првите денови од есента се во знакот на двата мирисни новитети од AVON, креирани во соработка со светски познати парфимеристи. Со нагласена синергија и креативност, тие ги создадоа впечатливите и софистицирани мириси за Неа и за Него – Luminata и ...

Повеќе »

На 6ти и 7ми октомври Скопје Сити мол ќе го слави роденденот со многу изненадувања

Скопје Сити Мол наскоро го слави својот 6ти роденден. Скопје Сити Мол е првиот современ трговски центар во Македонија кој има потполно нов концепт во изминатите години и кој успеа да ги обедини шопингот, забавата и дружењето. Како најголем центар ...

Повеќе »

7 најдобри протеини за слабеење без да се загуби мускулната маса

Диетите основани на протеинска исхрана се најуспешни диети, а меѓу нив најпопуларна е кето диетата и диетата со зголем степен на масти и протеини, а речиси незначен степен на јагленохидрати, односно таканаречената  LCHF diet. И доколку вашиот избор е протеинска ...

Повеќе »

Резервирајте си го петок за концертот на Шарлин Спитери

Една од најголемите британски поп-рок атракции на сите времиња „Тексас“ за првпат доаѓа на Балканот. Тие ќе бидат хедлајнери во петок во СРЦ Кале, Скопје, во 21 часот, во организација на Авалон продукција. Претходно закажаниот концерт на „Скопје колинг“ беше ...

Повеќе »

Паста карбонара на наполитански начин

Штом ја пробате ќе ја ставите на вашата омилена гастро листа. Намирници – 300 грама тестенини, 1 тиквичка, 8 листови сланина, 4 јајца, 1 дл кравјо млеко (полномасно), 200 грама гауда (полномасна), 2 лажици маслиново масло. Подготовка Сварете ги тестенините, ...

Повеќе »

Нова колекција на Levi’s изработена во соработка со Justin Timberlake

LEVI’S® AND JUSTIN TIMBERLAKE ЈА ОБЈАВУВААТ СОРАБОТКАТА ЗА 2018 ГОДИНА СО КОЛЕКЦИЈАТА “FRESH LEAVES” LEVI’S® x JUSTIN TIMBERLAKE Сан Франциско, 27 септември, 2018 год. – Levi’s® денес ја најавува соработката со десеткратниот добитник на Греми награда и актер, Џастин Тимберлејк. ...

Повеќе »

Ивана Тасев: Занаетот созрева преку теренска работа, не со „копи пејст“ вести

Експлозијата на социјалните мрежи, за жал, излезе дека е најголемата придобивка на современиот човек, и придонесоа времето наместо продуктивно да се „потроши“ да се помине на површно бадијалџење. Кога не видела друг излез како да продолжи понатаму како новинар во ...

Повеќе »