Дневни архиви: 04/10/2018

Есенска идила: Чорба од моркови со лук и со ѓумбир

Убавата чорба секогаш го подобрува расположението, а оваа е суперпогодна и здрава за постудените денови и сезоната на грип. И превкусна е! Потребни намирници – 1 кг моркови, 1 кромид, 3 чешниња лук, 1 см корен од ѓумбир, половина лажичка лута ...

Повеќе »

Михал Весолек од Полска е двоен добитник на наградите на натпреварот HUAWEI NEXT-IMAGE

Михал Весолек, талентираниот аматер од Полска, беше прогласен за добитник на Grand Prize и добитник на наградата “Најдобар во категоријата”, за категоријата “Good Night” на вториот натпревар HUAWEI NEXT-IMAGE. Неговата фотографија “Caught in a beam of light” е досега најсреќната ...

Повеќе »

Рекорден број на учесници ќе трчаат во недела на Skopje Run 10K

Пријавувањето за трчање на Skopje Run 10K е затворено, но купувањето хуманитарни километри за #СекојКилометарЗначи не е, па затоа побрзајте! Минатата година започна едно ново поглавје во приказната за спорт и рекреација. Skopje Run 10K претставуваше уште една алка која ќе го поттикнува здравиот начин ...

Повеќе »

Есенска диета со јаболка, лесна, брза и здрава

Јаболкото е овошје чии корисни и здрави својства често ги потценуваме и забораваме. Освен што ги чува забите, јаболката ги топи и масните наслаги. Испробајте ја оваа диета која содржи само вкусни и здрави намирници, а која ќе ви помогне ...

Повеќе »

Топ 10 палта од STRADIVARIUS по пристапна цена

Продолжуваме со „лов“ на палта од есенските колекции на популарните „хај стрит“ модни марки. И, стигнавме до Страдивариус. Пристапни со цените, пријатни за носење и со модерен дизајн, оваа сезона дизајнерите оа STRADIVARIUS навистина се потрудиле да ги задоволат буквално сите ...

Повеќе »

Месечен хороскоп: Што ги чека во октомври Јарците, Водолиите и Рибите

Во месецот октомври Јарците ќе си ја надокнадат енергијата која ја загубија во последниот период, а на сентиментално поле, конечно ќе можат да воздивнат и да уживаат во спокојните моменти со партнерот. За драгите Водолии, октомври не е воопшто лесен ...

Повеќе »

Отворање на првото меѓународно издание на „МиниАРТура“ 2018 на ДЛУМ

Вечерва, 4-ти октомври 2018 година (четврток) со почеток во 20 часот во НЛБ Галерија (Дирекција на НЛБ Банка ул.Мајка Тереза 1, Скопје) ќе биде отворена изложбата „МиниАРТура“ која годинава за првпат е во меѓународно издание. Изложбата 6-та година по ред ...

Повеќе »

Џони Деп обвинет за семејно насилство од поранешната сопруга Амбер Херд, тој се брани

Глумицата Амбер Херт го обвинува за семејно насилство својот екс-сопруг Џони Деп. Холивудскиот глумец не го прифаќа ова обвинување и се брани. „Не сум насилен тип. Не сум ја тепал Амбер“. Славниот глумец ја раскажува неговата верзија на фактите и ги ...

Повеќе »

Улична мода: Уште 20 инспиративни модни изгледи на парижанките (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Остануваме на париските улици кои за време на Модната недела беа полни со инспиративни модни изгледи. Оние кои го пропуштија првиот дел од изгледот на парижанките, можат да погледнат – ТУКА. Во продолжение, повелете нови инспирации како да се облечете ...

Повеќе »