Дневни архиви: 05/10/2018

Тренд на неделата: Фустан со точкаст принт од Springfield

Точкастите материјали се „must have“ и за есенската сезона, а пресладок модел со црни точки на бела основа најдовме во Springfield. Точкастото фустанче, со дискретни копчиња на предниот дел и со карнерчиња на ракавите, во есенската сезона го носиме со предимензионирана ...

Повеќе »

По овие лакирани чизми спобудалеа девојките

Кратки, лакирани и со висока тенка потпетица – лакираните чизмички ги освоија европските метрополи, а веќе се хит и на Инстаграм. Моделот е достапен во повеќе нијанси – зелена, виолетова и црна, а инаку се дел од есенската колекција на ...

Повеќе »

Лош моден избор на Ева Лонгорија: Фустан кој визуелно додава килограми

По породувањето, глумицата Ева Лонгорија ја покачи телесната тежина, но додека се бори со килограмите, би требала да внимава повеќе на модниот избор. Но, овојпат, Лонгорија се одлучи за фустан кој дополнително, визуелно, додава килограми. Имено, на гала настанот Глобал ...

Повеќе »

Меланија Трамп во чевли со змијски принт од есенската колекција на Zara

Првата дама на САД, Меланија Трамп, во средата, на вториот ден од нејзината африканска турнеја, ја посети поранешната трговска зона на робови во Кејп Коуст, Гана. За оваа пригода, првата дама се одлучи за чевли од есенската колекција на шпанската „хај-стрит“ ...

Повеќе »

Мимоза Аџи-Крстева: Следењето на оплодената јајце клетка како се развива во ембрион е еден од најубавите моменти

Постојано се трудиме да бидеме во тек со новите случувања во нашата област. Во овој период сме насочени кон биопсирање на ембриони за генетски испитувања. Тоа е една од најпредизвикувачките методи кои се користат денес. Со оваа техника добиваме резултати ...

Повеќе »

Величенствена куглоф сарма

Вистинско уживање и за непцето и за очите. Потребни намирници – 700 грама мешано мелено месо, 125 грама исечкана сланина, 100 грама ориз, 1 ќесичка зачини (мешавина за полнеше сарма или пиперки), 100 мл млака вода, 2 лажици масло, голема ...

Повеќе »

Capitol Mall и здружението Ајнштајн во мисија да ја подигнат јавната свест за дислексијата

Октомври – месец за подигање на јавната свест за дислексијата во Capitol Mall Дислексијата е специфична состојба при која мозокот различно ги процесира пишаниот или говорениот јазик и создава потешкотии во читањето, пишувањето и генерално во учењето и покрај високата ...

Повеќе »

Како до поголема продуктивност- Зелени површини во домот и работниот простор

Да се работи осум часа дневно во простории под вештачко осветлување не е пријатно, а да не споменуваме дека денес е луксуз да се има канцеларија со прозорци со поглед кон парк. Работните бироа, компјутери, документи, недоволното природно светло, не се ...

Повеќе »

Листа на желби: Високите и кратки чизми од GEOX со змијски принт

Во GEOX најдовме чизми кои ни го „заматија“ умот и едноставно – мора да ги имаме за есенската сезона! Трендовските кожени чизми од GEOX се достапни во продажба во два модела и две нијанси. Првите се високи и имаат висока потпетица, сто ...

Повеќе »

Изглед на денот: Коженото Hugo Boss здолниште на Меган Маркл

Меган Маркл продолжува да ги редефинира правилата на кралската мода. Маркл носеше кожено здолниште на заедничката посета со принцот Хари во Сасекс –  местото од каде што е нивната кралска титула. Двојката стана војвода и војвотка од Сасекс на денот ...

Повеќе »