Дневни архиви: 17/10/2018

Фурнаџиски со сусам – нов леб од Жито Лукс

Фурнаџиски со сусам е новиот леб од Жито Лукс којшто веќе е во продажба. Новиот вкус е приготвен според традиционален рецепт, произведен е од пченично брашно и малтозно јачменово брашно. Комбинацијата на брашна и богатството од сусам на кората, на ...

Повеќе »

Заштитете ги очите од штетната светлина на дигиталните уреди со HOYA Blue Control

Дигиталните уреди имаат заедничка карактеристика – емитување на сина светлина, позната како високо енергетска видлива светлина. Поради силниот интензитет, токму оваа сина светлина предизвикува замор и болки во очите, иритација, црвенило, суви очи, заматен вид, поспаност и главоболка. Дигитални уреди ...

Повеќе »

Четиривалентните вакцини против грип обезбедуваат најширока можна заштита од грип

Вакцинацијата против грип е најефективниот начин за спречување на болеста и нејзините тешки форми кои можат да доведат до хоспитализација и смрт Вчера, во Француската Амбасада во Република Македонија, во присуство на медицинската јавност се одржа медицинска конференција за важноста ...

Повеќе »

Хероите на #СекојКилометарЗначи го посетија СОС Детско село

#СекојКилометарЗначи ја поттикна хуманоста преку донации за СОС Детско село на Skopje Run 10K На 7-ми октомври 2018 година заврши една уникатна приказна. Skopje Run 10K финишираше со рекорден број на учесници и кампања која поттикна зголемување на филантропијата во ...

Повеќе »

Секси фотосесија на Емили Ратајковски за новиот парфем на Paco Rabanne

Популарната манекенка Емили Ратајковски е лице на кампањата на новиот парфем на  Paco Rabanne, ‘Pure XS for Her’. Првата фотографија од кампањата, Ратајковски ги сподели минатиот месец на својот Инстаграм профил кој има над 20 милиони следбеници. Овојпат, целосната фотосесија е ...

Повеќе »

Отворање на изложбата „Духовите на Африка – Ритуална западноафриканска уметност“

На еден ден пред почетокот на 37. Скопски џез фестивал, Музејот на Македонија, во соработка со Музејот на африканската уметност во Белград, ја отвора изложбата „Духовите на Африка – Ритуална западноафриканска уметност“. Публиката за првпат кај нас ќе има можност ...

Повеќе »

11 црно бели модни комбинации од H&M

Комбинациите во една боја – црна или бела, се синоним за елегантен изглед. Во новата есенска колекција, шведската модна марка H&M се фокусира токму на црните и белите комбинации. Модниот водич е насловен  ‘Monochrome State of Mind’ и ни сугерира како ...

Повеќе »

Винчинијадата и грижата за вработените е долгорочен императив за Макпрогрес

Традиционално и оваа година Макпрогрес Виница организираше Винчинијада 2018, три дневно дружење на вработените со цел јакнење на тимскиот дух, стекнување взаемна доверба и зближување. Во период од 12-14 октомври, 250 вработени се дружеа во Хотел Регнум во Банско, забавувајќи ...

Повеќе »