Дневни архиви: 24/10/2018

Скопје Мериот хотел организира прв Plogging за џогирање и собирање отпадоци на Кејот на Вардар

Plogging кој претставува комбинација од џогирање и собирање отпадоци, прв пат се појави во Шведска, а денес е широко распространет во многу земји поради зголемената загриженост за загадувањето на природата со пластични отпадоци Скопје Мериот хотел во соработка со амбасадата ...

Повеќе »

Стопете ги килограмите со здравата есенска диета со дуња

Според грчката митологија дуњата е симбол на љубовта, Французите ја користеле уште многу одамна за козметички и медицински намени, а Римјаните пак од неа правеле етерични масла и парфеми. Дуњата богата е со растителни влакна, изобилува со витамин Ц, бета ...

Повеќе »

Дуа Липа е лице на новата колекција на Адидас

Популарната пејачка Дуа Липа е лице во кампањата за новата колекција на Адидас, насловена  ‘Here To Create’, дизајнирана за сезоната есен/зима 2018/19. 23 годишната британска пејачка (чии родители, инаку, се од Косово) ги носи неодоливите спортски парчиња од Адидас. За ...

Повеќе »

Д-р Владимир Трајковски: Можноста да се забремени опаѓа побрзо по 35та година

-Современата медицина нуди можност за зачувување, односно замрзнување на јајните клетки кај жените кои сѐ уште не се одлучиле за бременост, а годините ближат кон критичната возраст, кон 40-та – вели д-р Владимир Трајковски, специјалист акушер, гинеколог и ИВФ специјалист, ...

Повеќе »

Ставете малку сенф, ве молам!-препорачува Кадора (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Дефинитивно најжешката боја за оваа сезона е најтемната нијанса на жолтата боја- велат дизајнерките од Студио Кадора. Убедливо ја руши и засенува милеумската розе. Жолтата е безгрижна, храбра, помлада сестра на милеумската розе која живее за спонтаност и се стреми да ...

Повеќе »

Бундичката од вештачко крзно од MANGO – омилена на Ирина Шаик

Топ моделот Ирина Шаик во друштво на сопругот, глумецот Бредли Купер, се фотографирани на њујоршките улици на прошетка со ќеркичката, едногодишната Леа. Убавата Русинка е облечена во црни хеланки во комбинација со кожени високи (рамни) чевли и предименизонирала ролка, а ...

Повеќе »

Изглед на денот: Синиот макси фустан на Меган Маркл

Војвотката од Сасекс уште еднаш покажа како софистицираноста и минимализмот се совршен моден избор. За официјалниот прием при посетата на Фиџи, Меган Маркл одбра светлосин макси фустан кој ја следи линијата на телото. Фустанот е од марката Сафија, и одлично ...

Повеќе »

12 идеи како да го комбинирате „анимал“ принтот

Принтот над принтовите за оваа сезона е анимал принтот, кој може да е змијски, зебраст, леопард…, кој може да се носи како дел од гардеробата, од „главата до стапалата“, или како моден додаток – чанта, чевли и чизми. Но, најчесто ...

Повеќе »