Дневни архиви: 30/10/2018

Како ефикасно да се заштитиме од сезонскиот грип?

Пред нас e период од годината кога особено внимание треба да посветиме на својот имунолошки систем. Наглите промени на времето, со температурни разлики од 20 и повеќе степени, високите температури за овој период од годината се причина за развивање на ...

Повеќе »

Промоција на македонските винарии во светот

Министерствотот за земјоделство шумарство и водостопаство на Р.Македонија во соработка со Здужението Вина од Македонија продолжуваат со промоција на македонското вино во светот. Минатата недела одржани се промоции во САД и Сингапур, а на почеток на месец ноември ќе се ...

Повеќе »

Сите предности на инхалаторот Philips InnoSpire Essence, достапен во продажба!

Успешноста на аеросол терапијата зависи од тоа како лекот циркулира низ дишните патишта, степенот на искористливост на лекот, големините и бројот на честичките од растворениот лек и протокот на дишење. Затоа, кога купувате инхалатор за домашна употреба, внимавајте да биде ...

Повеќе »

На „Mostra De Valencia“ две награди за македонскиот филм „Исцелител“

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески доби две награди на свеченото затворање на престижниот фестивалот „Mostra de Valencia“ во Шпанија: сребрена палма и награда за најдобра режија. Членови на жирито на 33-тото издание на фестивалот беа: Сабрина Сејвеку, актерка од ...

Повеќе »

Huawei ги открива тајните на својата нова батерија

Глобалниот бренд прави голем чекор во однос на издржливоста и брзината на полнење на батеријата Скопје, 29 октомври 2018 – Многу мала, но донесе големи промени во развојот на нашата цивилизација. Без неа нема да има дигитални медиуми, мобилни телефони, ...

Повеќе »

„Страшна” забава во Скопје Сити Мол за Halloween

„Страшна“ забава се случуваше овој викенд во Скопје Сити Мол. Голем број на деца беа присутни на Halloween забавата овие два дена која навистина привлече големо внимание. Децата можеа да уживаат во читањето на страшни и морничави приказни од “Страшната ...

Повеќе »

Црвено, безвременска елеганција: Погледнете го овој макси црвен фустан од Кадора

Црвената боја е синоним за извонредност, таа е онаа боја која што веднаш ни паѓа в очи и не можеме да ја избришеме од ум. Таа е атрактивна и фасцинантна боја, која понекогаш нè изненадува како незаборавна шлаканица.   Дури ...

Повеќе »

Како до ефикасна есенска детоксикација

1. Заменете го кафето со чај Можеби ви звучи како научна фантастика, но обидете се барем на неколку дена да го замените кафето со чај. Тој може да се консумира во поголеми количини, и доколку изберете органски, може да биде ...

Повеќе »