Дневни архиви: 04/11/2018

Трет ден Моден викенд Скопје

Студентите од Академијата за моден дизајн „Џолев и уметностите“ („Сивус едукативен и развоен центар“ ) ги прикажаа своите финални колекции работени под менторство на дизајнерите Никола Ефтимов, Никола Булески-Буле и Александра Јовановска, вчеравечер во „Скопје Мериот Хотел“. Емануела Трајческа со ...

Повеќе »

Лов на џемпери: 15 идеи каде да си купите џемперче

Секако, најпосакуваното и најпотребно модно парче за сезоната на постудени денови е токму џемперот. И годинава, доминантни се предимензионираните модели на џемпери. Но, понудата е прилично голема во колекциите на „хај стрит“ модните марки, па сите вкусови лесно ќе бидат ...

Повеќе »

Топ 12 мокасини од есенските колекции на популарните модни марки

Ги обожаваме во сите сезони бидејќи се лесни и комотни за носење, а додаваат шарм на секоја модна комбинација. Па, ако сте во потрага по совршен нов чифт на мокасини, повелете 12 идеи. Во есенските колекции на популарните „хај стрит“ ...

Повеќе »

7 лаги и вистини за лекување на грип и настинки

Со настинките и грипот се бориме од година в година, а лекувањето често го сведуваме на „бабини рецепти“. За да не бидете во заблуда да се лекувате погрешно, еве ги најважните 7 митови за грипот и настинките. Витамин Ц – Иако ...

Повеќе »

Превкусна штрудла од јаболка по виенски рецепт

Направете ја оваа традиционална виенска штрудла според рецептот на врвните мајстори од Виена. Од намирници потребни се: 1 пакетче кори за штрудла, 100 грама путер, 3-4 поголеми јаболки, неколку капки лимонов сок, 3 лажици шеќер, цимет,1 кафена лажичка ванилин шеќер, ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (5ти – 11ти ноември): Топ знаци на неделата Стрелец, Вага и Лав

Оваа неделат планетата Јупитер го напушта знакот Шкорпија и влегува во Стрелец, носејќи убав период полн со успеси за сите огнени знаци. Љубовта пак, ќе им оди од рака на воздушните знаци, додека со проблемчиња ќе се соочуваат Овните и ...

Повеќе »