Дневни архиви: 09/11/2018

Тренд на неделата: Жолти чизми од специјалната колекција на Timberland

За тренд на неделата дефинитивно се одлучивме за жолтите чизми дизајнирани од водоотпорна кожа од специјалната колекција на Timberland. Славните жолти чизми од Timberland (yellow boots) го слават својот 45 роденден!   За да ја прослави годишнината на жолтите чизми на оригинален ...

Повеќе »

Кензо Такада и AVON со нов, неодолив мирис на позитивноста

Avon Life Colour за НЕА и НЕГО е рефлексија на мотото на легендарниот јапонски дизајнер да се живее прекрасен живот Во несигурни и поларизани времиња, да се остане позитивен може да се доживее како голем предизвик, но вистината е дека ...

Повеќе »

Среќен роденден „Исцелител“ – една година од светската премиера

Денеска изминува една година од светската премиера на Исцелител, дебитанскиот филм на режисерот Ѓорче Ставрески. Премиерата се одржа на Солунскиот филмски фестивал, каде за прв пат во 58 годишната историја на фестивалот македонски филм доби награда. Што постигна Исцелител за ...

Повеќе »

Уште малку време пријавување за Скопје на точак

Извадете ги точаците, стари и нови! Време е за Скопје на точак Замислете град со стотици илјади точаци. Тоа било Скопје во 60-те години кога немало место каде да го паркираш својот велосипед. Стари и нови, од пони до партизан ...

Повеќе »

Повелете „Во светот на Физиката“ во Скопје Сити Мол

Денес и утре во вашиот омилен Скопје Сити Мол по втор пат ќе се одржи манифестацијата „Во светот на Физиката“ која ќе опфати натпревари, експерименти, работилници, предавања и изложби за сите генерации. Овој настан е во организација на Друштвото на ...

Повеќе »

Се случи шоуто на Викторија сикрет, Лима си заминува, Прислу се врати во топ форма

Ангелите се вратија на модната писта за 19-то шоу на Викторија сикрет кое се одржа во Њујорк. Вечерта беше во знакот на завршувањето на кариерата за Викторија сикрет, на топ моделот Адријана Лима, 37, која на модната писта не ги ...

Повеќе »

Заврши модниот викенд, оваа година со фокус на екологијата и здравиот живот

Заврши осумнаесеттото издание на „Моден викенд Скопје“ кој оваа година стави акцент на проектот „Модата како дел од екосистемот“. Одржлива приказна, на создавањето одржлив моден дизајн од текстилен отпад и на наоѓањето најсоодветен начин за повторна употреба на текстилот, потврдувајќи ...

Повеќе »

Листа на желби: „Каубој“ чизмите од Massimo Dutti

Јасно е, „каубој“ чизмите се вратија на голема врата во модниот свет, станувајќи ѕвезди за сезоната есен/зима 2018/19. Покрај чизмите со набори кои се форсираат во луксузните колекции, како и во колекциите на популарните „хај стрит“ брендови, и белите кратки ...

Повеќе »

Колку Македонија има успешни мажи?

Да се биде успешен не значи да се остваруваат најголемите профити или да се заработуваат големи пари. Тоа е само еден дел од успехот. Да се биде успешен треба да се биде кредибилен пред се, да се биде мотив во ...

Повеќе »

Викторија сикрет ќе продава реплики од Градникот на фантазиите за 250 долари

Викторија сикрет за првпат ќе продава реплики од скапоцениот Градник на фантазиите 2018, и моделите ќе чинат 250 долари. Годинава честа да го носи Градникот на фантазиите на големата ревија на Викторија сикрет, ја доби Елза Хоск. „Тоа беше сензација ...

Повеќе »