Дневни архиви: 13/11/2018

Кафе со млеко и тиква, неповторлив вкус!

Есента е вистинска сезона да уживате во кафето со млеко и тиква (Pumpkin Spise Latte). Но со оглед на тоа дека немаме Starbucks во нашиот град, би требале да сме скратени од ова задоволство. Освен ако не си го подготвиме сами дома. ...

Повеќе »

Војнички принт во BERSHKA, модни парчиња кои сигурно ќе ги посакате

Пријатно изненадување ни доаѓа од BERSHKA. Војничкиот принт може да се најде на различни модни парчиња за сесоната есен/зима, а може и да се „стокмиме“ во војнички стил од главата до стапалата. Од војнички јакни (кои многу ни се допаѓаат!), до ...

Повеќе »

Кога „танцува“ make up четката на Милена Косиќ

Кога една поинаква четка со поинакви бои ќе започне да слика на едно поинакво платно кое ќе го преточи во убавина… убавина која била срамежливо скриена… Четката се движи сигурно низ целото „платно“, ги заруменува образите, го бои погледот и ...

Повеќе »

Филмот „Врба“ на Манчевски се снима на локации низ Скопје

Вчеравечер, во центарот на Скопје се снимаше една од најефектните филмски сцени за најновиот долгометражен игран филм „Врба“ во режија на Милчо Манчевски, а во продукција на Банана филм. Филмскиот сет беше отворен за македонските медиуми, кои можеа да посведочат ...

Повеќе »

Денови посветени на нега на кожата: Кој е подготвен да се чувствува убаво?!

Од 16 до 17 ноември во Капитол мол нѐ очекуваат денови посветени на нега на кожата Секојдневно за сите, денот се намалува и станува сѐ пократок. Тоа не се должи на промената на часот туку на динамиката на модерното општество. ...

Повеќе »

Македонска апликација го освојува глобалниот пазар

Македонската компанија Интертек, која се занимава со развој на ИТ продукти, направи апликација за менаџирање на возен парк и поддршка на логистички процеси, Рутикс, која го освојува глобалниот пазар. Основата на Рутикс претставува решение за оптимизирање на транспорните процеси, кое ...

Повеќе »

Ева Лонгорија во тесен розов фустан, килограмите не се проблем!

На вечерата Bill of Rights популарната глумица од серијата „Очајни домаќинки“ се појави во тесен, бледо-розов фустан кој ја следеше линијата на сега полничкото тело по породувањето. Но, на 46-годишната глумица, очигледно, вишокот на килограми не и претставува посебна мака. ...

Повеќе »

Ноќна треска: Модни парчиња за вечерни излегувања од ZARA

Празничната сезона ни се ближи, а модната марка Зара веќе ни понуди решенија за дотерување за свечени пригоди и вечерни излегувања. Модните парчиња се дизајнирани за забави, а акцентот е на фустаните и панталоните со светки. За каталогот насловен ‘Night Fever’ ...

Повеќе »

Фотосесија на Мишел Обама за списанието „ЕЛ“

Поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, позираше за насловната страница и едиторијалот за декемвриското издание на американското списание „Ел“. Карактеристично за фотографиите е што на сите Мишел Обама е со широка насмевка. Фотосесијата ја реализирал Милер Мобли, а Мишел ...

Повеќе »

Поглед на зимската колекција на Massimo Dutti (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Зимската сезона 2018/19 повикува на топла облека, плетени џемпери, волнени палта, панталони од подебел материјал…Massimo Dutti ни дава елегантен одговор за стилот во студените денови. Зимската колекција на Масимо Дути е насловена Winter Horizons. Главно лице на каталогот е моделот ...

Повеќе »