Месечни архиви: декември 2018

Совети како да му помогнете на вашето куче помалку да се плаши од петарди

Времето на новогодишните и божиќни празници освен дружење и јадење носи и не толку привлечни активности, а тоа се фрлање на петарди кои се опасни за сите, но особено травматични за домашните миленици. Освен петардите, домашните миленици се плашат и ...

Повеќе »

Сладок празничен десерт – Карамелизирани крушки

Еве уште една прекрасна идеја за празничен десерт кој лесно се подготвува. Намирници – 200 грама шеќер, 200 мл слатка хопла, 1 лажица екстракт од ванила, по желба – прстофат морска сол, 6 крушки. Подготовка – Ставете го шеќерот во ...

Повеќе »

5те предности на шампањот пред другите алкохолни пијалаци

Јасно е дека за време на празничните денови, особено за новогодишната ноќ, луѓето пијат алкохол значително повеќе од вообичаено, па за да ги избегнеме мамурлоците на следните денови, подобро е да се конзумира квалитетен алкохолен пијалак и секако да не ...

Повеќе »

Направете ја бисерна 2019 година со накитот MISAKI

„Last minute“ новогодишен шопинг? Може! Само ако знаете каде точно да се упатите. Наш избор за шопинг-дестинација е MISAKI.   Без разлика дали сте во потрага по екстравагантен подарок или барате нешто за себе, за новогодишната ноќ, со вистинските бисери никогаш ...

Повеќе »

Во оваа земја секој турист мора да даде еколошка заклетва

Туризмот колку и да носи профит на малите земји, големиот број на посетители штети на еколошката рамнотежа. За да го реши овој проблем, една мала држава, поточно 13-та најмала во светот, Палау се досетила од своите туристи да бара заклетва ...

Повеќе »

3 немасни, здрави салати за новогодишната трпеза

Кој рече дека празничните денови не можат да се поминат без тешки салати полни со мајонез, сосови и калории? Ви претставуваме три супер салати, со ниска калорична вредност, а превкусни кои сигурно ќе станат кралици на модерната трпеза. Салата со ...

Повеќе »

Хороскоп за јануари: Топ знаци на месецот – Стрелец, Водолија и Лав

Во јануари љубовта ќе им се насмее на сите огнени знаци! Кавги и тензии ги очекуваат Близнаците и Девиците. Голема сила и енергија ќе имаат родените во знакот на Овен и Стрелец, додека Вагите и Јарците може да се чувствуваат ...

Повеќе »

Мајли Сајрус се омажи во венчаница од Вивиен Вествуд

Мајли Сајрус се омажи со нејзиното долгогодишно момче Лиам Хемсфорт. Свадбата се случила пред католичкиот Божиќ во интимна атмосфера и со мал број на поканети гости. Според Инстаграм постот на Сајрус, парот се венчал на 23-ти декември. А според и ...

Повеќе »

Бела Хадид ги рекламира новите производи на DIOR во новогодишна кампања

Бела Хадид повторно е ангажирана од луксузната модна марка DIOR за потребите на рекламната кампања насловена Rouge Dior Wishes. Кампањата е лансирана точно за новогодишните празници, а акцентот е на црвените кармини од Диор. Шест нови нијанси на кармини се пуштени ...

Повеќе »

Новогодишен коктел Егног

Вистински пијалок за празничната атмосфера, кој поради алкохолот кој го содржи, добро ќе ве загрее. Потребно е – 12 јајца, 3 чаши шеќер, 5 чаши слатка хопла, 1 чаша млеко, 1 лажица изрендано мускатно оревче, 1 чаша бренди и 1 ...

Повеќе »