Дневни архиви: 06/12/2018

Групна изложба на македонска мода и дизајн во галеријата „Акантус“

В петок, 14. декември во 18 часот во галеријата „Акантус“ во Скопје ќе биде отворена групната изложба насловена како „Slowscapes“. Македонските модни брендови Арма, Петел Паун, Лудус, Марта Пејоска, Нина Нине, Биби Клекачкоска и Мима Пејоска ќе ги понудат на ...

Повеќе »

Посен ролат од ореви по старински рецепт

Направете вкусна слатка „салама“ од ореви која ќе биде одлична на празничната трпеза. Намирници потребни – 250 гр шеќер, ќесичка ванилин шеќер, 300 гр мелени ораси, 100 гр мелени посни кекси, 2 лажици какао во прав. Подготовка Промешајте го шеќерот ...

Повеќе »

Во галеријата Вива во Виена – изложба на современ накит на Јана Ацевска, Глигор Кузмановски и Симеон Шомов

Изложба на современ накит ‘DIFFERENCES’  ќе се случува во галеријата „Viva Art Gallery“ во Виена, Австрија, од 7 до 24 декември 2018. На 7-ми декември во 18 часот во галеријата Вива во Виена, ќе биде отворена изложбата на современ накит ...

Повеќе »

Календарот „Пирели“ 2019 ги слави успешните жени (ВИДЕО)

Од самите почетоци во 1964 година, прочуениот календар на италијанската компанија за гуми, Пирели, ја славеше еротиката, но годинава новиот Пирели 2019 календар е во знакот на прослава на фотографијата сама по себе. Секоја година Пирели е во потрага за ...

Повеќе »

“BoomerangMugs” се „најоткачените“ шолји за кафе кои некогаш сте ги виделе, дизајнирани по „рецепт“ на Илија

Време е за будење, а денот без кафе, чај или топло чоколадо не би бил комплетен. За вашето утринско кафе да биде уште поубаво од вообичаено, ви препочуваме да го вкусите во неодоливите рачно изработени шолји на Илија кој својата ...

Повеќе »

Шоуто на Викторија сикрет со најлоша гледаност до сега

Шоуто на Викторија сикрет кое се емитуваше на NBC каналот, има најлоша гледаност откако се прикажува на телевизија. Годинава ревијата ја следеле 3 милиони луѓе за разлика од ланската година, кога ја следеле 5 милиони луѓе. Но, да се потсетиме дека ...

Повеќе »

6 луѓе на кои треба да им простите пред Нова година

Се ближи крајот на 2018 година и време е да размислиме за луѓето на кои треба да им простиме пред да влеземе во новата година. На родителите Секако дека не биле совршени во изминатата година, но кој е совршен? Веројатно ...

Повеќе »

Идеи за новогодишни подароци според хороскопскиот знак

Каков подарок да одберете според хороскопскиот знак? Еве што ве советуваат ѕвездите. Овен – За претставниците на знакот Овен, карактеристични по страста, нема поубав подарок од часови по танго. Уплатете курс по танго за вашиот Овен и ќе биде пресреќен/а. ...

Повеќе »

Израдувајте ги дечињата со новогодишни Џинџебред колачиња, еве како да ги направите

Кексите од ѓумбир познати како џинџербред се највеселите колачиња кои се приготвуваат за божиќните и новогодишните празници, а освен за јадење служат и за украсување на елката.  Предноста не им е само во забавните фигури, најчесто човечиња, туку и во ...

Повеќе »

Над МИЛИОН денари од НовоЛото7/34 во Битола

97 коло на НовоЛото 7/34 во 2018 година донесе добивка 6+1 вредна 1.187.037 денари. Добитната комбинација е уплатена во Битола, во продажното место ДИМПО , кое се наоѓа во Градското реонско шеталиште, а уплатени се 3 комбинации на НовоЛото 7/34. ...

Повеќе »