Дневни архиви: 09/12/2018

Посни сармички со просо и јачмен

Дегустирајте ги овие здрави и превкусни сармички кои наместо месо ќе ги подготвите со просо и јачмен. Потребни намирници: 1 главица кисела зелка, ½ праз, 1 морков, маслиново масло, 100 грама просо, 200 грама јачмен, 200 грама леќа, 1 црвена пиперка, ...

Повеќе »

15 „направи сам“ идеи за празнично декорирање на трпезата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Деновите до Новата година и Божиќ веќе се бројат, а многумина размислуваат за оригинално украсување на трпезата во духот на Новата година и Божиќ. Пријатна атмосфера на трпезата може да создадеме едноставно и евтино, со малку имагинација и труд. Ако ...

Повеќе »

Нега на божиќниот цвет Поинсетија, за совршено празнично украсување на домот

Божиќната ѕвезда – цветот Поинсетија дава посебна празнична убавина на домот. Самата црвена боја на овој цвет внесува волшебна атмосфера, без разлика дали сме ја декорирале масата, некој агол од домот или пак домашниот праг. Иако сам по себе е ...

Повеќе »

Листа на желби: „Теди“ бундичка од вештачко крзно од ZARA

И годинава „теди“ бундичките остануваат во тренд, без разлика на должината и бојата. Во Зара најдовме во неутрална нијанса многу симпатичен модел со гламуни, потенцирани крагњи и масивни темни копчиња. Има подолго влакно што ја прави исклучително мека, а одлично ...

Повеќе »

Изглед на денот: Црниот секси фустан на Меланија Трамп

Во Белата куќа беше организирам прием по повод прославата на еврејскиот празник на светлоста Хануке, а за таа прилика првата дама на САД изгледаше беспрекорно. Облечена во едноставен миди црн фустан, Меланија Трамп изгледаше истовремено многу елегантно и многу секси, ...

Повеќе »

Преубавата Мексиканка е Мис на светот, еве кои се придружнички

Мис Мексико, 26годишната Ванеса Понсе де Леон, е избрана за Мис на свет за 2018 година. На новата мисица круната и ја предаде минатогодишната победничка, Индијката Мануши Чилар. Прва придружничка е мис Тајланд, а втора, убавицата од Уганда. Русинката Наталија ...

Повеќе »

Посно ем вкусно – Манастирско тавче

Пикантен и вкусен оброк за време на постите. Потребни намирници: 1 кг исечкана риба (по желба), 3 главици кромид, 300 гр исечкана пиперка, 300 гр варени домати, малку масло, сушен зачин од билки, сол и црн пипер. Подготовка Рибата ставете ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (10ти – 16ти декември): Топ знаци на неделата – Јарец и Овен

В четврток, планетата Меркур ќе го напушти знакот Шкорпија и ќе влезе во Стрелец, се подготвуваат суперсреќни денови за огнените значи, малку помалку среќни за Близнаците и Девиците. Во љубовта Шкорпиите продолжуваат да бидат главни протагонисти! А вие, во кој ...

Повеќе »

Анастасија Ј. Гапиќ: Трендовска плус-сајз колекција за есен-зима за жени со самодоверба

За трендот оваа сезона есен-зима за дамите со облини, како и потребата нивна за тоа како да се облечат и каков совет им е потребен, разговаравме со сопственичката на плус-сајз бутикот Луна, Анастасија Јовановска Гапиќ. Бутикот за плус-сајз гардероба ЛУНА ...

Повеќе »