Дневни архиви: 11/12/2018

Брзи и лесни – Новогодишни мафини во форма на елкички

Внесете празнична атмосфера во домот и израдувајте ги дечињата со овие прекрасни и превкусни мафини. Не треба посебна вештина за да ги подготвите. Направете тесто за омилените мафини од чоколада и испечете ги. Во духот на празникот ставете ги во ...

Повеќе »

Постот може да ви го спаси животот, а оваа диета е токму тоа!

Доктор Херберт Шелтон тврди дека добро искомбинираните и одбрани пост и диета се најбрз „лек за сѐ“ што може да замислиме. Постот е стар колку и човештвото. Дури и најпознатиот „татко на научната медицина“ Хипократ (460-375 п.н.е) од медицински причини ...

Повеќе »

Листа на желби: Две проѕирни „парти“ кошули од ZARA

Празничната сезона е пред нас, па ако барате секси кошула, – ние веќе најдовме два модела вредни за внимание. Прво, Зара ја лансираше црната проѕирна кошула која за брзо време стана хит на Инстаграм, па следуваше проѕирниот модел со анимал ...

Повеќе »

Едукација за Другаризација – во недела, 16.12.2018, совети за тоа како да се намали врсничкото насилство

Дојде моментот за пронаоѓање на методи за тоа како да се намали врсничкото насилство. Се покануваат сите заинтересирани, млади и возрасни, во недела, 16.12.2018, во Младински Културен Центар (МКЦ), денс арената, да се дружат и советуваат со тимот на Другаризација, ...

Повеќе »

Видео со Игор Минарков, тренер по кросфит: Ќе ве мотивира да почнете да вежбате!

Нова година, нови големи одлуки. Ако една од вашите големи одлуки е да почнете да вежбате, браво! А доколку ви недостига мотивација за да го направите првиот чекор, доволно е да го погледнете ова видео на Игор Минарков, тренер по ...

Повеќе »

Солени новогодишни ѕвездички

Овие весели соленки се подготвуваат брзо и едноставно. Калапчињата со форма на елкички и ѕвездички лесно ќе ги најдете во поголемите супермаркети, а во „Џамбо“ сет од вакви весели калапчиња чини околу 100 денари. Потребно е – 350 грама брашно, 50 ...

Повеќе »

Меган Маркл, озборувања: „Каприциозна е и арогантна”, уште една доверлива личност од персоналот најавила оставка

Озборувањата за Меган Маркл продолжуваат – и легендарната секретарка на кралицата, наводно, „бега“ од Маркл. Поради неподносливиот карактер на Војвотката од Сасекс, уште еден член од персоналот на кралското семејство сака да ја напушти работата. Озборувањата за Маркл продолжуваат да ...

Повеќе »

10 занимливости за топ моделот Наталија Водјанова: Современата приказна за Пепелашка

Животната приказна на Наталија Водјанова не е единствена во историјата, но изгледа дека никој пред неа не ја преживеал толку набрзина:  премногу сиромашната Русинка била случајно отркиена, преку ноќ стана модел и за само една година го сретна богатиот принц. ...

Повеќе »

Започнува недела на бургерите: Сите ќе може да гласаат за „Најдобар бургер во Скопје“

Од 10 до 16 декември, вкупно 10 локали во Скопје ќе учествуваат во „Burger Wars“, натпревар во кој победникот ќе биде прогласен за ресторан со „Најдобар бургер во Скопје“. На натпреварот, имплементиран од страна на Reborn.mk, кој ќе трае една ...

Повеќе »