Дневни архиви: 17/12/2018

Третиот албум на Крсте Роџевски меѓу најдобрите во 2018 според американското џез списание „ДАУНБИТ“!

Најпознатиот и највлијателниот џез-магазин „Даунбит” (DownBeat) во својот најнов јануарски број го вброи актуелниот албум на Крсте Роџевски “The Rabbit and the Fallen Sycamore” во својата листа на најдобри албумски остварувања во 2018 година, во којашто се најдоа и последните албумски објави на Брајан ...

Повеќе »

Американска пита од тиква

Американската пита од тиква во САД и Канада особено се подготвува за божиќните и новогодишните празници или за прослави. Погдответе ја едноставно оваа превскусна есенска и зимска пита. Намирници – 500 грама тиква, 300 грама брашно,100 грама маргарин, прстофат сол, 100 ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (17ти до 23ти декември): Топ знаци на неделата – Шкорпија и Риби

Оваа недела љубовни проблемчиња ќе имаат Биковите, поради поставеноста на Венера во опозиција. Но друштво ќе им прават и Лавовите и Водолиите. Љубовта пак, ќе се насмевне за Шкорпиите, Рибите и Раковите. А вие во кој знак сте родени? Прочитајте ...

Повеќе »

Поглед на новогодишната колекција на BERSHKA

BERSHKA има младешка и весела новогодишна колекција, а акцентот е на фустанчињата. Што ни препорачуваат за сезоната на забави од BERSHKA? Светки и металик нијанси. Доминираат елегантната црна боја, потоа сребрената и трендовската зелена. За оние пак, кои поубаво се чувствуваат ...

Повеќе »

Да престане врсничкото насилство! – Другаризацијата е начин на живот

“Колку врсничкото насилство претставува проблем во вашата работа, училиште и воопшто во македонскиот воспитно-образовен процес?“; „Од каде потребата за врсничко насилство кај децата и младите?“; „Како да се спречи, препознае и сузбие врсничкото насилство?“; и многу други прашања беа поставени ...

Повеќе »

За здравјето нема компромис

Секако дека на сите нашето здравје и здравјето на нашето семејство ни е приоритет и кога станува збор за здравјето – тука нема компромис. Секогаш сакаме да ја добиеме најдобрата нега, најдоброто лекување во врвни установи и лекари по наш ...

Повеќе »

Вечерва отворање на изложбата од ликовната колонија „Вевчански видувања 2018“ во НЛБ Галерија

Во организација на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански Видувања, како и на Компанијата „ВИА“, вечерва (17 декември, понеделник), во 19 часот, во НЛБ Галерија во Скопје, свечено ќе биде отворена изложбата на уметнички дела на Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ 2018. ...

Повеќе »

Израдувајте ги дечињата: Новогодишни мафини Рудолф

Класичните чоколадни мафини со неколку дополнителни чекори можат да се претворат во преслатки новогодишни и божиќни колачиња со мотивот од популарниот ирвас со црвено носе – Рудолф. Внесете го празничниот дух во вашиот дом. Намирници (за мафините) – 2 јајца, ...

Повеќе »

Ова се најплатените модели во 2018 година

Форбс ја објави листата на топ 10 најплатени модели во изминатава година, а на самиот врв на листата, очекувано, се најде Кендал Џенер со заработувачка од 22 милиони долари. Несомнено е дека 2018та година беше во знакот на Кендал – со ...

Повеќе »

Новата колекција од Zara ни носи интересна мода за празничната сезона

Новата колекција од Zara, која е и последна за оваа година, носи интересни модни парчиња за празничната сезона, како и за студените зимски денови. Во колекцијата доминираат елегантните класици во комбинација со ефектни модни додатоци. Тука се и најголемите трендови ...

Повеќе »