Месечни архиви: декември 2018

Новата колекција од Zara ни носи интересна мода за празничната сезона

Новата колекција од Zara, која е и последна за оваа година, носи интересни модни парчиња за празничната сезона, како и за студените зимски денови. Во колекцијата доминираат елегантните класици во комбинација со ефектни модни додатоци. Тука се и најголемите трендови ...

Повеќе »

Преубавата Филипинка е новата Miss Universe 2018

Титулата на еден од најпрестижните светски избори за убавина, Miss Universe 2018, ја доби Филипинката Катриона Елиза Греј. Второто и третото место го освоија убавиците од Венецуела и Јужноафриканската Република. Изборот се одржа во Имапкт арената во Бангкок, Тајланд, а ...

Повеќе »

Роденденски пињати за совршена „фиеста“ за мали и „големи“ деца

Кај децата од соседството има „фиеста“. Можеме да ги чуеме нивните восхитени гласови како извикнуваат: „Дале! Дале! Дале!“ . Ѕиркаме во нивниот двор и забележуваме дека едно шарено магаренце виси закачено на една гранка. Едно дете со врзани очи удира ...

Повеќе »

На 18 декември премиера на претставата Галеб во МНТ

Македонски народен театар ја најавува премиерата на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ. Премиерата на претставата ќе се одржи на 18 декември, во 20 часот, на големата сцена во МНТ. Станува збор за трето поставување на ...

Повеќе »

Барате идеја за празничен подарок? Во Marfi Cake&bakery ги најдовме најубавите колачиња!

Има толку многу големи и мали моменти во животот кои вредат да се прослават – со слатките од Marfi Cake&bakery кои идеално се вклопуваат во животните задоволства. Од 1992 година Marfi Cake&bakery ја дели својата љубов и страст за преубави ...

Повеќе »

ТВ извлекувањата на играта на среќа ЛОТО

од сабота – 15.12.2018, ќе се емитуваат на КАНАЛ 5 Државна лотарија на Македонија ги известува играчите на играта на среќа Лото, дека од сабота, 15.12. 2018, од коло 100 во 2018та, ТВ извлекувањата на играта на среќа Лото, ќе ...

Повеќе »

СОС Детско село и оваа година ќе го исполни Скопје со љубов преку „Место со срце“

СОС Детско село прашува „Кое е твоето место со срце?“ Веќе традиционално, втора година по ред, и овој декември на 27ми, 28ми и 29ми поголем број ресторани и кафетерии ќе се трансформираат во „Место со срце“ и ќе бидат дел ...

Повеќе »

Во Веро центар ќе се направи најголемата чоколадна торта во Македонија долга 4 метри

Врвни шефови за слатки од земјава во сабота (15 декември) во Веро центар во Скопје ќе ја направат најголемата чоколадна торта во Македонија која потоа ќе им ја поделат на присутните посетители. Приготвувањето на најголемата празнична торта долга четири метри ...

Повеќе »

Тренд на неделата: Зимски бомбер јакни од Levis

Во зимската колекција на Levis најдовме јакнички кои ќе не стоплат во студените денови, „загревајќи“ ни го и стилот.   Кратките јакни супер „стојат“ со фармерки и во сите други „кежуал“ и спортски модни комбинации. Планирате да отпатувате некаде зимава, на ...

Повеќе »

Зима 2018/19 со новата колекција на Алшар

Оваа зимска колекција на Алшар, со кроевите, формите, асиметријата и боите се надоврзува на есенската колеквија “Skopje Streets“. Покрај белата, сивата и црната боја, во колекцијата се вметнати и смарагдно зелени парчиња изработени од топла плетена чипка и парчиња од ...

Повеќе »