Дневни архиви: 06/02/2019

Утре почнува Берлинале, билетите за „Петрунија“ веќе се распродадени

Берлин се подготвува за Петрунија. Закажани се вкупно 8 проекции на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, а билетите се веќе распродадени. Големото отворање на еден од најголемите јавни филмски фестивали во светот Берлинале е вечерва, а Берлин веќе ...

Повеќе »

Промовиран автомобилот ЗАС Г20 – „Фиќо со електричен мотор„

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 својата промоција пред медиумите и домашната јавност ја одржа денес во хотелот Парк& Spa, во Скопје. ЗАС Г20 – претставува проект реализиран од страна на тимот на ББ Класик Карс, со финансиска поддршка од ...

Повеќе »

Женствени, романтични и смели за најубавата ноќ

Пред многубројната публика за време на Bridal Night во Merriot Хотел, во романтична атмосфера LISCA ги претстави најновите модели на долна облека наменети за идните невести. Моделите во бела, шампањ или сребрена боја со романтични линии со детали на чипка, ...

Повеќе »

Две недели џез во Бруклински

Џезот е музички стил кој се појавил во почетокот на 20-тиот век во aфроамериканските заедници во јужниот дел на САД. Настанал со мешање нa африкански и европски музички традиции. Уште од раните почетоци, џезот црпел инспирација од американската популарна музика ...

Повеќе »

Иднината на модата е одржлива Crafting the future Athens

Фондацијата „Onasis Stegi“ во соработка со „British Council“ организираше дводневна програма во културниот центар „Onassis Stegi“ во Атина, со присуство на интернационални гости, плодни дебати и работилници, истражувајќи ја врската помеѓу рачните изработки и одржливата мода. Премостувањето на културите и взаемното ...

Повеќе »

Хвар доби нова адреналинска атракција, само за храбри!

Љубителите на активниот одмор сега би можеле на островот Хвар, Хрватска, да уживаат во новата адреналинска атракција, се разбира, ако се доволно храбри за да ја испробаат. Имено, по петгодишната напорна работа, израдена е таканаречена „ферата“ Авалон (Света Недела), односно ...

Повеќе »

Хит пролетни чевли од MANGO и од ZARA (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Ѕирнавме во пролетните колекции на двата популарни „хај стрит“ бренда Манго и Зара, и…-понудата на чевли е подобра од очекуваното! Добрата вест е што се враќаат на модната сцена силните бои, веселите нијанси, впечатливите детаљи, а потпетиците се женствени – ...

Повеќе »

Како целерот делува за слабеење

Целерот е билка која лекува повеќе болести, а меѓу другото ја подобрува крвната слика, циркулацијата, го подобрува квалитетот на крвните садови правејќи ги поеластични, а забележано е и негово позитивно влијание на менструалниот циклус. Се смета дека листовите на целерот ...

Повеќе »

За Денот на вљубените одбираме ноќница од WOMEN’SECRET

Колекцијата пролет/лето 2019 од WOMEN’SECRET е веќе достапна во продажба во WOMEN’SECRET, како и во онлајн продажба на официјалната шопинг страница на „Фешн Груп“ – ТУКА.  Па ако размислувате како да и ја покажете вашата љубов на својата партнерка или пријателка за ...

Повеќе »

Листа на желби: Чизми-сандали од ZARA

Во пролетната колекција на Зара најдовме „плетени“ чизми-сандали со висока потпетица. Овие прекрасни затворени сандали со отворени прсти, и украсени со патент, се достапни во продажба во неутрална нијанса на кожа. Ги ставаме на нашата шопинг листа на желби – ...

Повеќе »