Дневни архиви: 25/02/2019

Mанифестaција посветена на мартинките, културното наследство на УНЕСКО, ќе се одржи во Скопје

Традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2019“ по шести пат ќе биде отворена на 27 февруари во 12 часот на првиот кат во трговскиот центар „Капитол мол“ во Скопје. Организатор на настанот е Центарот за научно истражување и промоција на културата ...

Повеќе »

Huawei гo лансираше 5G смартфонот на преклоп и уште пет нови производи на Mobile World Congress 2019 во Барселона

За време на Mobile World Congress 2019 кој се одржа во Барселона, Huawei лансираше повеќе производи, вклучувајќи го 5G смартфонот на преклоп, HUAWEI Mate X, HUAWEI 5G CPE Pro, првиот производ со Balong 5000 чипсет, како и HUAWEI MateBook X ...

Повеќе »

Како да знаете дека имате опструктивна ноќна апнеа и како до ефикасна терапија?

Опструктивна ноќна апнеа може да се јави кај мажи, жени и деца од сите возрасти. Повеќето луѓе со опструктивна ноќна апнеа не се свесни за својата состојба. Најчесто, некој друг е сведок на првите знаци на опструктивна ноќна апнеа. Доколку ...

Повеќе »

Фронтменот на култните „Grandmaster Flash and the Furious Five“ во Скопје

Утревечер, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, за првпат во Скопје ќе настапи култната музичка фигура Grandmaster Flash, некогашниот фронтмен на историскиот хип хоп бенд „Grandmaster Flash and the Furious Five“. Двочасовниот диџеј настап во Скопје ...

Повеќе »

Марама-принтот е „ин“, еве што нудат популарните модни марки

Таканаречениот scarf print (марама принт) продолжуваме да го носиме и во сезоната на потопли денови. А судејќи според пролетните колекции на луксузните модни марки и „хај стрит“ брендовите, изборот на модни парчиња со овој популарен принт е прилично голем. За пролетната сезона, ...

Повеќе »

Сезона на мантили: H&M има супер модели по цена од 30 до 50 евра

Пролетната сезона е пред нас, а пријатните температури лесно ќе не убедат да го надополниме гардероберот со најнеопходното модно, пролетно парче – мантилот. Модната марка H&M веќе ја лансираше богатата колекција на мантили за различни вкусови. Од класични до трендовски модели, ...

Повеќе »

Оскари 2019: Овие 3 фустани кои ги носеа ѕвездите се достапни во „онлајн“ продажба

Ако некогаш сте си помислиле дека би сакале да облечете еден фустан како оние од Ноќта на Оскарите, а имате буџет за тоа (од околу 7 илјади – 8 илјади евара), сега имате и можност да си купите ист таков ...

Повеќе »

Оскари 2019: Лејди Гага со ѓердан од „Тифани“ кој го носела Одри Хепберн

Филмот „Ѕвездата е родена“ , во кој заедно глумеа Лејди Гага и Бредли Купер, беше еден од фаворитите на Оскарите, а ја освои наградата за Најдбра оригинална песна. Станува збор за песната “Shallow” за која Гага и Купер неодамна добија и ...

Повеќе »

Оскари 2019: Џулија Робертс изненади со изборот на фустан

Никогаш не се знае кој ќе биде изненадувањето со својата појава на најгламурната ноќ, ноќта на Оскарите. Годинава тоа беше Џулија Робертс која се појави на сцената за да додели награда за „Best Picture“, која отиде кај филмот Green Book.  Роберт ...

Повеќе »

Оскари 2019: Што носеа ѕвездите на црвениот тепих (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Се случи моментот кој сите го очекуваа – доделувањето на наградите на Академијата на филмски уметности и науки, односно Оскари, се одржа по 91-ви пат. Иако годинава немаше класичен водител на програмата, сите очи беа насочени кон големите ѕвезди кои ...

Повеќе »