Daily Archives: 27/03/2019

Паметен дом за модерно живеење, новo Smart Home решениe во понудата на Македонски Телеком

Паметните домови стануваат составен дел од модерното живеење денес, едноставно затоа што го прават животот побезбеден и подобар. На пазарот секојдневно се појавуваат нови решенија, а овој тренд се очекува наскоро да стане секојдневие и во нашите домови. Само со ...

Read More »

Диета Кембриџ – брз план за слабеење

Осмислена во Велика Британија во 1970 година од доктор Ален Ховард од Кембриџ, оваа диета се базира на дневен внес од 440 до 1.500 калории. Кембриџ диетата е нискокалорична протеинска диета која гарантира брзо губење на килограми, а зависно од ...

Read More »

Ова е најпаметниот град во светот за 2018 година

Со истражување кое опфаќа 153 градови кои ја имаат усвоено стратегијата на паметен град, а во предвид се земени аспекти како јавни институции, здравствен систем, образование, енергетика и околина, мобилност и друго. Главниот град на Австрија, Виена, девет одини последователно ...

Read More »

Готово за половина час: Полнети тиквички на италијански начин

Ви предлагаме да ги направите првите пролетни полнети тиквички кои се печат за помалку од половина час. Намирници – 2 големи тиквички, маслиново масло, половина главица кромид, 2 домата, 1 лажичка копар, 100 грама пармезан, исечкан босилек, сол и црн ...

Read More »

Листа на желби: Тексас кошула-фустан од LEVIS

На врвот на нашата листа на желби во првите пролетни денови го забележуваме фустанот – кошула модел од тексас од колекцијат пролет/лето 2019 на модната марка Levis. Мини тексас фустанот го носиме во секоја „кежуал“ прилика, а го комбинираме со ...

Read More »

ЛУДУС ВО ИНТЕРНАЦИОНАЛНИТЕ МЕДИУМИ

НОВИОТ ФОТО ЕДИТОРИЈАЛ НА ЛУДУС СО ФОТОГРАФОТ МАРИЈО ЖУПАНОВ ВО ИТАЛИЈАНСКИОТ ВОГ И КАЛТБЛУТ МАГАЗИН По неколкуте успешни настапи на Љубљанската модна недела македонската модна етикета за безродова мода изработена од исклучиво природни материјали, Лудус, ги прави првите пробиви во ...

Read More »

Топ 9 модели на еспадрили од кои „боли глава“ – достапни се во продажба!

Класиците кои никогаш всушност и не излегоа од мода, еспадрилите, пред неколку сезони во голем стил се вратија на модната сцена. Неодоливиот тренд од светот на обувките, за многумина неопходен моден додаток во секоја комбинација, продолжува и оваа пролет/лето. Популарните ...

Read More »

Хит чанта од ZARA во форма на куќичка

Потоплите денови не натераа да се упатиме во лов на интересни чанти, а суперзабавен модел најдовме во пролетната колекција на Зара. Станува збор за плетена, сламена чанта со пластичен кров и рачка со ефект на анимал принт. Да, добро слушнавте ...

Read More »

Нов женски парфем на Армани од серијата Acqua di Gioia

Од први април во продажба ќе биде нов парфем на Армани од серијата Acqua di Gioia. Популарната модна и козметичка куќа Џорџо Армани својата колекција Acqua di Gioia ја претстави уште во 2010 година, а до сега во неа се наоѓаа 9 ...

Read More »

Глитер боди-комбинезонот од Версаче на Ким Кардашијан

Изгледа дека Ким Кардашијан ја форсира боди-модата на самиот почеток на пролетта. Во последните неколку недели ѕвездата на Keeping Up With the Kardashians неколку пати се појави во јавноста облечена во боди. Овојпат пак, станува збор за боди-комбинезон. Боди-комбинезонот кој светка е ...

Read More »