Daily Archives: 12/04/2019

На 12ти април – Сликарската династија Стадим со изложба во НЛБ Галерија

На 12 Април 2019 година со почеток од 19 часот во НЛБ Галерија (ул.Мајка Тереза 1, Скопје), ќе биде отворена изложбата на Сликарската династија Стадим. Ретка е можноста на една заедничка изложба преку говорот на сликата да се запознаеме со ...

Read More »

Huawei во Македонија лансира нови паметни часовници од Watch GT серијата

Huawei Watch GT серијата на паметни часовници прв пат се појави на пазарот во октомври минатата година со линиите „Classic Edition“ и „Sports Edition“ и веќе достигна продажба од над еден милион единици на глобално ниво. Новите часовници Watch GT ...

Read More »

Претставата „Ноќ на боговите“ на 10ти мај на сцената на МНТ

Претставата „Ноќ на боговите“ е поставена по текстот на Миро Гавран, во режија на Марко Манојловиќ, а на големата сцена во МНТ ќе биде одиграна на 10-ти мај со почеток во 20 часот. Во оваа трагикомедија со елементи на фарса, ...

Read More »

Поглед на новите „слип“ фустанчиња од BERSHKA

Повторно им се враќаме на тесните фустанчиња со миди и  мини должина кои ја следат силуетата на телото. За вечерни излегувања ги преферираме оние од сатенски материјали или пак украсени со чипка, додека за дневни „шеми“ одлични се поспортските и ...

Read More »

Велигденска превкусна торта украсена со чоколадни јајца и зајчиња

Подгответе превкусна чоколадна торта со чоколадно зајаче и чоколадни јајца за свечената велигденска трпеза. Намирници за бисквитот – 4 јајца, 100 гр шеќер, 1 ванилин шеќер, 100 мл масло, 70 гр остро брашно, 30 гр какао во прав, половина ќесичка прашок ...

Read More »

Пристигна новиот треилер за филмот „Кралот на Лавовите“ (ВИДЕО)

Еден од најочекуваните филмови во оваа година е секако филмот Кралот на лавовите. Тоа е приказна која ја сакаме, без разлика на генерацијата на која припаѓаме. Веста дека стигнува римејк на филмот беше една од највозбудливите во последно време од ...

Read More »

The Tourist – Нов тренди водич од ZARA

Моделот Малгозија Бела е главно лице во новиот тренди-водич на Зара, насловен The Tourist. Тренди водичот се фокусира на есенцијалните модни парчиња од новата колекција дизајнирани за топло време. Позирајќи во градот, полската манекенка носи микс од фустанчиња, релаксирачки блејзери, сандали ...

Read More »

Ана Еверс ја претставува пролетната колекција на Liu Jo и како да ги комбинираме модните парчиња

Топ моделот Ана Еверс е ѕвезда на Liu Jo пролет/лето 2019 кампањата.  Еверс повторно с евраќа како лице на Liu Jo, по претходните соработки со оваа популарна модна марка. Фотосесијата е реализирана во миланско студио, а фотографи се Мерт и Маркус. ...

Read More »

Крсте Роџевски со својот њујоршки ол-стар бенд на Офф-Фест

Македонскиот композитор, гитарист и пејач со кадифен глас Крсте Роџевски, кој повеќе од дваесет години живее и работи во Њујорк, ќе одржи ексклузивен концерт во рамките на годинешниот ОФФ-Фест, на 3 јуни во МОБ. Во оваа прилика тој ќе настапи ...

Read More »

The Selection – Моден водич за трендовите од MANGO за пролет/лето 2019

Шпанската модна марка Манго го лансираше новиот тренди водич насловен The Selection. Во фотосесијата позира холанската манекенка Луна Бил. За оваа сезона акцентот е на романтичната тантела, богатите принтови и неонските нијанси. Не заборавајте на модните додатоци – плетените чантички од ...

Read More »