Daily Archives: 13/05/2019

Исплатена е првата 7ка на Лото 7, најголема премија  во историјата на Државна лотарија

Пензионер од Каварадци, со среќните броевите на сопругата, на семејството му донесе близу 500 000 евра Денес во просториите на Државна лотарија се запознавме со дел од семејството на нашиот прв добитник на примија од играта Лото 7. Почитувајќи ја неговата желба ...

Read More »

„Техномаркет“ ќе се отвора во Аеродром

Со внимателно избран асортиман и атрактивни цени на производите од бела техника, телевизори и голем број апарати за домаќинство, „Техномаркет“ отвара уште еден маркет. Со ова Техномаркет е уште поблиску до своите купувачи и продолжува со зголемување на својата продажна ...

Read More »

Пол Калкбренер премиерно во Македонија, на Грин Бич Фестивал!

Апсолутниот лидер на современата светска електронска сцена ПОЛ КАЛКБРЕНЕР (PAUL KALKBRENNER) гостува за прв пат во Македонија на овогодишното, десетто издание на Грин Бич (Green Beach) Фестивалот, кое ќе се одржува на 1-ви и 2-ри август во Струга! Еден од најголемите светски електронски продуценти ...

Read More »

„Бајки од Македонија за цела година“ – нови волшебни приказни за љубителите на имагинарниот свет

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ и издавачката куќа „Арс ламина“ го промовираа новото издание „Бајки од Македонија за цела година“ Најмладите љубители на безвременските приказни во кои сѐ е можно, но и возрaсните кои веруваат ...

Read More »

Исти како мама: 5 слични модни изгледи за мајки и деца од H&M 

Новата кампања на модната марка H&M е насловена Mini-Me. Колекцијата содржи модни парчиња за мајки и девојчиња и момчиња.Главно лице на кампањата е романскиот топ модел Андреја Дјакону. Погледнете како изгледаат летните изгледи од H&M за компатибилни дотерувања на мајки и деца. 

Read More »

На хуманитарниот базар во „Нова“ се собраа средства за Дневниот центар за деца на улица

Стотици граѓани викендов го посетија традиционалниот семеен базар во меѓународното училиште „Нова“ во Скопје на кој се собраа средства наменети за Дневниот центар за деца на улица – Шуто Оризари. Посетителите можеа да купат традиционални специјалитети од кујните на 14 ...

Read More »

Тамара ќе носи накит од Котев Ксенија на евровизиската сцена

Се поблиску сме до долгоочекуваниот евровизиски настап на Тамара Тодевска во Тел Авив, Израел. Со „Proud“ и моќниот глас на Тамара очекуваме и моќен изглед на сцената. Тамара на сцената ќе носи креација на Александар Ношпал која совршено ја истакнува ...

Read More »

Џорџ и Амал Клуни ја вратија „долче витата“ во Рим

Во Рим се врати „долче вита“-та. Барем на еден ден. Џорџ Клуни денес престојува во главниот град на Италија за најавата на серијата Catch – 22, во која тој глуми, но исто така е режисер и продуцент. Серијата ќе стартува ...

Read More »

Совршен појадок: Печен омлет со тиквички и спанаќ

Овој вкусен и здрав протеински појадок ќе ве држи сити долго во денот. Секако, омлетот со тиквички и спанаќ може да се послужи како додаток на месо за ручек. Намирници – 4 јајца, 200 мл млеко, 1 тиквичка, 6-8 стебленца ...

Read More »

Студентите на ФИНКИ работеа на „Serverless Computing on Azure“ со Мајкрософт Македонија

Мотивацијата на студентите е секогаш приоритет за Мајкрософт во Македонија. Иновативноста и развојот на технолошките способности на младите се придобивка од постојаните работилници и обуки кои се организираат во државата. Годинава, како и изминатата, се надградува соработката помеѓу партнерите ФИНКИ, ...

Read More »