Daily Archives: 15/05/2019

Групна изложба „Пиперка“ во Македонски културен центар во Њујорк

Во петок, 17-ти мај, во галеријата на македонскиот културен центар во Њујок, САД (Gallery MC, NYC, USA) официјално ќе биде отворена групна изложба со наслов „ПИПЕРКА“. На изложбата ќе бидат претставени дела на тројцата македонски уметници: Решат Амети, Сергеј Андреевски ...

Read More »

Фондацијата „Saint-Gobain Initiatives“ и Хабитат Македонија започнуваат реализација на проектот „Реконструкција и енергетска ефикасност на Центарот за помош на лица со ментален хендикеп Порака Неготино”

Денес, Меѓународната корпорација Фондацијата Saint-Gobain Initiatives со седиште во Франција и Хабитат Македонија, дел од мрежата на Habitat for Humanity International,  потпишаа договор за соработка кој вклучува финансиска поддршка за проектот „Реконструкција и енергетска ефикасност на Центарот за помош на ...

Read More »

Proud меѓу 12-те песни кои можат да победат на Евровизија

Популарното музичко списание „Билборд“ предвидува кои песни би можеле да победат на годинешниот Евросонг. Меѓу 12-те фаворити се наоѓа и песната Proud на македонската претставничка Тамара Тодевска. Евровизискиот натпревар за најдобра песна започна вчера, во Тел Авив, а ќе продолжи в ...

Read More »

Вкупно 22 награди за вината на „Тиквеш“ на натпревари во Британија, Франција и Швајцарија

Нов значаен успех на вината на „Тиквеш“ во светски рамки Дури 17 вина на „Тиквеш“ се наградени на годинешниот меѓународен вински натпревар – „International Wine Chalenge (IWC)”, кој по 36-ти пат се одржа во Лондон, В. Британија. Поради ригорозната методологија ...

Read More »

Изложбата „Јапонија” на Дејан Колевски во НЛБ Галерија

На 16.5.2019 година во 20 часот во НЛБ Галерија ќе биде отворена изложбата на фотографии од Дејан Колевски насловена како „Јапонија“. Изложбата е составена од четириесеттина уметнички фотографии. За кои самиот автор вели: „Изложените фотографии, изработени во црно-бела и колор ...

Read More »

МНТ ја најавува премиерата на комедијата „Мој термин“

Современата комедија „Мој термин“ (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена на 16 мај, во 20 часот, на малата сцена во Македонски народен театар. Претставата е поставена по мотивите на филмското остварување „TOC TOC“ (Trastorno Obsesivo Compulsivo во превод од ...

Read More »

Кански филмски фестивал 2019: Најубавите креации на црвениот тепих (за сега)

Започна 72-то издание на Канскиот филмски фестивал. На црвениот тепих се појавија ѕвездите во раскошни креации, меѓу кои и Ел Фенинг, Тилда Свинсон, Џулијан Мур, Ева Лонгорија и Селена Гомез. Годинава нагласени се женствените креации и силните бои. Глумицата Ел ...

Read More »

“Celebrate Life” – изложба за себе – промена

Изложбата Celebrate Life / себе – промена на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде отворена на 21 Мај 2019 г. во Мобилна/Монтажна галерија на Центарот за современи уметности, локација: Парк на Франкофонијата со почеток во 18 часот. Промена е ...

Read More »

Големи попусти за отвoрањето на новиот салон на Техномаркет во Аеродром

Еден од најголемите синџири за продажба на техника, Техномаркет, на денешното отворање на својот 16-ти продажен салон во населбата Аеродром, на потрошувачите ќе им понуди производи од сите категории со атрактивни цени. Во наредните денови потрошувашите ќе имаат можност да ...

Read More »

Reformation со летна колекција на венчаници и фустани за свадби

По успехот на пролетната колекција на венчаници, модната марка Reformation ја лансираше новата колекција на венчаници дизајнирани за сезоната лето 2019. Моделите се наменети за невести, деверуши и гости на летните свадби. Колекцијата содржи романтични и трендовски модели. Од материјалите доминираат ...

Read More »