Daily Archives: 17/05/2019

Рамазанските пости се во тек, еве што да јадете за време на овој голем муслимански празник

Слично како во христијанската религија постите се карактеристични и кај муслиманите и тоа токму во овој период од годината кога се слави нивниот најголем верски празник Рамазан. Рамазан, или на арапски: رمضان,  е деветтиот месец во исламскиот календар. Во текот на ...

Read More »

Ова е највкусниот десерт од јагоди (и гриз) во чаша!

Се подготвува брзо, а ваков гриз сеуште не сте пробале. Од состојки потребни се: За гриз кремот –  0,75 л млеко, 4 лажици шеќер, 4 лажици гриз, половина ќесичка пудинг од ванила. За преливот од јагоди – 4 лажици шеќер, ...

Read More »

Тренд на неделата: Балетанки од PARFOIS

Има ли нешто попрактично и полесно за носење од добар пар балетанки?! За тренд на недалата овојпат ги одбираме балетанките во нежна нијанса од колекцијата пролет/лето 2019 на PARFOIS. Зашилените врвови ги прават женствени, а минималната потпетица е украсена со ...

Read More »

Облоги од ѓумбир за тенок струк и намалување на целулитот

Познати се позитивните влијание на ѓумбирот врз здравјето и во процесот на забрзување на слабеењето, но овојпат не зборуваме за ѓумбирот како додаток во исхраната, туку како проверен борец против целулитот. Ѓумбирот е антиоксиданс, има антибактериско дејство и придонесува нашата ...

Read More »

Посебна евровизиска безбедносна зона за Мадона и нејзината придружба

По потпишувањето на договорите, веќе е потврдено, поп ѕвездата Мадона ќе настапи на евровизиската бина во Тел Авив, во сабота, на 18-ти мај. Познати се и песните кои ќе ги изведува Мадона в сабота. Првата ќе биде добро познатата Like a ...

Read More »

Еве ја новата колекција на PUMA претставена преку фотосесија со Селена Гомез (ФОТОГАЛЕРИЈА)

По вторпат продолжува соработката на Селена Гомез со спортската марка PUMA, а резултатот е модерна колекција дизајнирана за активни девојки и спортистки. Колекцијата содржи парчиња за вежбање, но и бројни парчиња кои може да се носат во секакви „кежуал“ и ...

Read More »

Бела Хадид и Карла Бруни: Неверојатните сличности на двата топ модела

Неверојатно, но вистинито, како двата топ модела од различни децении може толку да си наликуваат. Зборуваме за преубавата Карла Бруни која има 51 година и подеднакво преубавата Бела Хадид која наполни 22 години. Позирајќи во друштво на Бела Хадид, топ ...

Read More »

Нови модни парчиња од &Other Stories во индиго-сина нијанса

Новиот тренд-водич за лето 2019 на модната марка &Other Stories е насловен „Нурни се во индигото“. Се подразбира, акцентот е на модните парчиња во индиго-сина нијанса. Фустанчињата со макси или мини должина се на преклоп или пак, со копчиња, а дизајнерите ...

Read More »

Костими за капење од H&M: Анимал принтот и цветовите се тренд

Модната марка H&M ја лансираше колекцијата на костими за капење за лето 2019.  Кампањата е снимена во Мексико, а за каталогот позираат моделите Мелоди Вакселер и Џил Кортлев, презентирајќи ги новите трендови на костими за капење од модниот гигант H&M. Во колекцијата ...

Read More »