Daily Archives: 29/05/2019

Јавор Грдев го поставува „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар, во рамките на годишната програма поддржана од Министерството за култура, започнаа подготовките на претставата „Бесачи“ по текст на актуелниот британско – ирски  автор  Мартин Мекдона, а во режија на Јавор Грдев. Премиерата се очекува кон средината на месец септември 2019 г. и ќе биде одиграна ...

Read More »

Промоција на книгата „Набилдана месечина“ на Јовица Ивановски

Набилдана месечина е избор од 135 песни на авторот Јовица Ивановски, роден во 1961 година, а поетски активен веќе дваесет и пет години, со четиринаесет издадени збирки поезија и препеан на петнаесетина јазици. Речиси сите досегашни критички осврти за поезијата ...

Read More »

Fixie Period Panties продолжува со кршење на табуата за менструацијата

Се одржа настан за отворање дијалог за женското репродуктивно здравје На 28 мај, кога во светот се одбележува Денот на менструалната хигиена, чија цел е да се скршат табуата врзани со менструацијата, македонскиот бренд Fixie Period Panties организираше настан токму ...

Read More »

Листа на желби: Цветно сако од Stradivarius

За весело пролетно модно расположение, на листата на желби го забележуваме сакото со цветен принт од Stradivarius. Со оглед на тоа дека само по себе ова сако е впечатливо, го комбинираме со фармерки или еднобојни кратки панталончиња. Предлагаме да се задржите ...

Read More »

Детска програма на Скопје Креатива 2019

Во рамки на осмото издание на „Скопје Креатива 2019“ што ќе се случува во МКЦ и Кино Култура од 31 мај до 2 јуни, предвидена е детска програма која исто како и фестивалот, ќе биде спроведена под мотото “Зелено Скопје“. ...

Read More »

Панакота со цреши

Пана Кота (Panna cotta) е едноставен десерт направен од само неколку состојки, а главни се млекото и слатката павлака. Италија е земјата од каде што овој совршен десерт доаѓа и набрзо го освојува светот. Еве како да направите Пана Кота ...

Read More »

Алисија Викандер на шопинг во MANGO

Популарната шведска глумиција Алисија Викандер ужива да купува во Манго. За време на нејзиниот одмор во Ибица, глумицата се поднови со ново парче облека од летната колекција на Манго. Дека Викандер редовно купува во Манго, се доказ и обетките кои ...

Read More »

Новата IT-чанта на Шанел, најпопуларна на сезоната есен/зима 2019

Француската луксузна модна марка ја презентираше новата чанта за која веќе е долга листата на чекање. Чантата се вика Шанел 19, и доаѓа во три слични модели. Шанел 19 е дизајнирана за сезоната есен/зима 2019, а дизајнот е на починатиот ...

Read More »

Кајли Џенер во трендовско фустанче во неон-портокалова нијанса

Кајли Џенер се пофали со својот трендовски изглед на Инстаграм – мини фустан во неонска портокалова нијанса. Секси фустанот, изработен од специфичен „крокодил“ материјал, има нагласено деколте и должина која сосема ги открива нозете. Фустанот е креација на Џулиен Мек ...

Read More »

Рен Женгфеи, основачот на Huawei:Долго се подготвувавме за моментот кога со САД ќе се сретнеме на врвот

Во минатото, ние не им дозволувавме на нашите вработени да кажат гласно дека сакаме да бидеме број 1 во светот, бидејќи сметавме дека ова може да доведе до конфликти со САД, вели Рен. Рен Женгфеи, основачот на Huawei, во разговор ...

Read More »