Месечни архиви: мај 2019

Потпечени полнети тиквички на грчки начин

Лесно, нискокалорично летно јадење на кое никој не може да му одолее. Подгответе го на грчки начин. Количините за овој рецепт се однесуваат на четири порции. Време на подготовка – 1 час и 20 минути. Од намирници потребно ви е – ...

Повеќе »

Кански филмски фестивал: Моника Белучи во црн Диор фустан со длабоко деколте

Обожавана и од Фрацузите и од Италијанците, Моника Белучи се појави на црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал во друштво на режисеорт Клод Лелуш за премиерата на новиот филм „Les plus belles années d’une vie“. Убавата глумица носеше црн фустан ...

Повеќе »

Менаџерот на Бритни Спирс: Бритни не треба да учествува веќе во ниеден перформанс

Кариерата на Бритни Спирс треба да биде завршена, или најмалку одложена на подолг период, објаснува менаџерот на популарната пејачка, Лери Рудолф, додавајќи дека пејачката не треба да учествува повеќе во ниеден перформанс. Рудолф објаснува дека менталното здравје на Спирс се ...

Повеќе »

Мезе за уживање: Лижавчиња од пилешки крилца

Крилцата преполовете ги кај зглобот, со рака спуштете го месото малку надолу, извадете ја малечката коскичка, а со нож отсечете го вишокот на крилцата. Ваквите лижавчиња може да ги маринирате, пржите, печете на скара или во рерна, и да ги ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (20-ти до 26-ти мај): Топ знаци на неделата – Бик, Риби и Девица

Оваа недела земјените знаци може да сметаат на љубов – прекрасната Венера е за нив одлично поставена. Помалку среќни ќе бидат кутрите Шкорпии и Лавови…А вие, во кој знак сте родени? Прочитајте што ви предвидуваат ѕвездите за периодот од 20-ти ...

Повеќе »

Црвениот тепих на 4-от ден на Канскиот филмски фестивал

Четвртата вечер на Канскиот филмски фестивал беше во знакот на новиот филм на Педро Алмодовар. На црвениот тепих продефилираа ѕвездите од двете премиери – онаа на новиот филм на Алмодовар Dolor y Gloria и ѕвездите од серијата  Too old to die young. Секогаш ...

Повеќе »

На кои песни типуваат обложувалниците за Евросонг 2019?

Холанѓанецот Данкан Лоренс и понатаму е главен фаворит за победник на Евровизија што се однесува до обложувањата. Уште вчера, од четврто успеа да се пробие на второ место, според обложувањата, претставничката на Австралија Кејт Милер Хаидке, но сепак, таа и ...

Повеќе »

Рамазанските пости се во тек, еве што да јадете за време на овој голем муслимански празник

Слично како во христијанската религија постите се карактеристични и кај муслиманите и тоа токму во овој период од годината кога се слави нивниот најголем верски празник Рамазан. Рамазан, или на арапски: رمضان,  е деветтиот месец во исламскиот календар. Во текот на ...

Повеќе »

Ова е највкусниот десерт од јагоди (и гриз) во чаша!

Се подготвува брзо, а ваков гриз сеуште не сте пробале. Од состојки потребни се: За гриз кремот –  0,75 л млеко, 4 лажици шеќер, 4 лажици гриз, половина ќесичка пудинг од ванила. За преливот од јагоди – 4 лажици шеќер, ...

Повеќе »

Тренд на неделата: Балетанки од PARFOIS

Има ли нешто попрактично и полесно за носење од добар пар балетанки?! За тренд на недалата овојпат ги одбираме балетанките во нежна нијанса од колекцијата пролет/лето 2019 на PARFOIS. Зашилените врвови ги прават женствени, а минималната потпетица е украсена со ...

Повеќе »