Дневни архиви: 21/08/2019

Почнува 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“

Со проекцијата на документарните филмови „Мизерикордија“ (Шпанија, Бразил/ 2019/ 22 мин.) на Ксавиер Марадес и „И сѐ стана песна“ (Ирска, Велика Британија/ 2019/ 92 мин.) на режисерот Шејмус Марфи во Куршумли-ан ќе биде отворено 10. издание на Фестивалот на креативен ...

Повеќе »

Целосна фотосесија на Емили Ратајковски за Inamorata

Глумицата и моделка Емили Ратајковски ја објави целосната фотосесија за новата кампања на костими за капење за сопствената модна марка Inamorata. Кампањата се однесува на костимите за капење дизајнирани за август/септермври 2019. За кампањата позира самата Емили во трендовски едноделни и ...

Повеќе »

На одмор во Хорефто, една поинаква, живописна и „домаќинска“ Грција

Според легендата, Хорефто било едно од местата на кое Боговите од Олимп ги поминувале своите летни периоди. На ова место, според митологијата, се венчале кралот Пилеј со нимфата Тетида и кралот Лапатон со преубавата Иподамија. Местото Хорефто се наоѓа под ...

Повеќе »

Како стоматологот Михајло Јовановски за само 2 месеца „стопил“ 22 килограми

За доктор Михајло Јовановски липосукциската диета била голем и убав предизвик. Претходно се обидувал да ги намали килограмите со различен тип на диети кои барале „жртви“, но било неуспешно. Со липосукциската исхрана пак, успеал да „стопи“ само за една седмица ...

Повеќе »

3 мантили од есенската колекција на MANGO вредни за внимание

Иако се уште не размислуваме за сезоната на постудени денови, септември ќе пристигне побргу отколку што во моментов очекуваме. Па време е да ѕирнеме во есенските колекции кои полека ги полнат продавниците. Мантилот е модно парче без кое не можеме ...

Повеќе »

Северина во чипкасто боди и ултрависоки чизми настапи во Струмица

„Колку Северина е сакана во поранешните републики зборува податокот дека на нејзиниот концерт во Струмица пристигнал цел политички врв на Македонија, на чело со премиерот Заев“, пишуваат хрватските медиуми. Пејачката се пофали на својот Фејсбук профил дека на концертот присуствувале ...

Повеќе »

„МакеДокс“ ги најави програмите Земја во фокус – Германија, Чешка вечер и Детската програма

Десетгодишниот јубилеј на „МакеДокс“ се преклопува со два значајни јубилеи за слободата и културата, а тоа се: 30 години од рушењето на Берлинскиот ѕид и 100 години од создавањето на движењето „Баухаус“. Затоа, програмата „Земја во фокус“ е посветена на ...

Повеќе »