Monthly Archives: октомври 2019

Карфиол во сос од кашкавал, превкусно!

Ако го сакате карфиолот, тогаш комбинацијата со растопен кашкавал мора да ја пробате. Самата подготовка на ова јадење трае 20-на минути, а количината е доволна за шест порции. Намирници – 2 главици карфиол, 100 грама путер, 50 грама брашно, 600 ...

Read More »

Робо Академија ја развива креативноста на децата и ги подготвува за дигиталниот свет

Децата од 6 до 13 години можат да ја развиваат и поттикнуваат својата креативност во скопската Робо Академија. Познатите ЛЕГО коцки во комбинација со СТЕМ програмата нудат едукација, другарување и развивање на вештините. „Идејата за Робо Академијата потекнува од партенрството ...

Read More »

Холивудскиот филм „Пајни: Oсамената елка“ на кој работеше македонското студио „В Хаус анимејшн“ со премиера во Лос Анџелес  

Анимираната приказна „Пајни: осамената елка“ на која работеше македонската компанија „В Хаус Анимејш“ по сценарио и режија на познатиот холивудски тандем Тимоти Хутен и Тод Едвардс, ќе ја има својата светска премиера на трети ноември (недела) во Лос Анџелес. Комплетната анимација, ...

Read More »

Ѕвездите во првиот ред на ревијата на „Интимисими“

Во првиот ред на модната ревија седеа Сара Џесика Паркер, Кјара Ферањи и топ моделот Ирина Шаик. Вчеравечер се случуваше White Cabaret организирано од модната марка за долна облека Intimissimi, а на ревијата беа претставени новите модели за сезоната есен/зима ...

Read More »

Конечно! На барање на потрошувачите, нов совршено кисел јогурт!

Битилк го лансира новиот Битолски екстра јогурт на пазарот. Домашната понуда на кисело-млечни производи од овој месец е побогата за уште еден нов вкус. Битолската млекара, која е најголем производител на млеко и млечни производи во Македонија, на пазарот го ...

Read More »

Денови на градници | -40% попуст во Penti

Денес започнува супер акцијата во продавницте на Пенти каде целата понуда на градници е на одлични -40% попуст. Овие четири денови, започнувајќи од 31.10.2019, четврток се до 03.11.2019, недела, можете да ги купите омилените модели од класичната колекција граднци или ...

Read More »

Диета со зелка – совршена за топење на мастите во студените денови

Како да се ослободите од вишокот килограми во текот на есента и зимата кога најчесто се јаде потешка храна, а се почести стануваат и дружењата околу масата. Оваа диета е дизајнирана токму за студените денови и содржи сезонски намирници кои ...

Read More »

Ариана Гранде ги изненади фановите,најави повлекување од сцената

Популарната пејачка ги разочара фановите најавувајќи дека на кратко ќе се повлече од сцената бидејќи се чувствува уморна. Во последно време пејачката имаше бурен период, го објави албумот Sweetener и ја раскина веридбата. Потоа одлучи да издаде уште еден албум, под името Thank ...

Read More »

Кајли и Кендал Џенер се расоблекоа за нивната нова линија на облека

Двете сестри не оставија многу на фантазијата во фотосесијата за промоција на нивната линија за облека. Познатите сестри Кајли и Кендал Џенер позираа во бикини за рекламната кампања на новата линија за облека. Фотографијата беше споеделена на Инстаграм од официјалниот ...

Read More »

SDC19: Samsung и IBM претставуваат 5G и AI-фокусирани мобилни решенија за IBM Cloud за компании

Големата иновација им помага на владата и компаниите да ја подобрат безбедноста на припадниците на итните служби и на вработените во фабриките и во производните погони Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. и IBM на овогодишната Samsung Developer конференција најавија лансирање на ...

Read More »