Daily Archives: 11/12/2019

Престижна награда за Завар дизајн “German Design Award 2020” во категоријата Excellent Product Design Energy

Специјалната колекција радијатори Drop (Капка) на Завар Дизајн е првонаградена на германските дизајнерски награди German Design Award 2020 во категоријата Excellent Product Design Energy. Дизајнот на Drop (Капка) грејните тела е потпишан од тандемот Марта Наумовска Грнарова од Завар Дизајн ...

Read More »

Домашна штрудла од јаболка

Гастрономски евергрин! Потребни намирници – 500 грама кори за штрудла, 700 грама јаболка, 80 грама суво грозје, 50 грама ореви, 10 грама шеќер, 25 милилитри сок од цеден лимон, 10 грама ванилин шеќер, 1 јајце (жолчка), 1 лажица шеќер во прав. ...

Read More »

Затворање на Desonanz Festival

Уште од моментот кога сме родени и низ текот на целиот живот, светот има тенденција да не вметне во веќе специјално изградени за нас кутии во кои треба да се вклопиме според матичен број, пол, раса, потекло, професија, интелигенција… Дали ...

Read More »

Музејот на современата уметност – Скопје иницира едукација на надоаѓачките генерации

Огромен интерес на кураторските тури за средношколци и студенти во МСУ. Во период од еден месец во Музејот на современата уметност-Скопје се одвиваа секојдневно бројни кураторски тури, пред се насочени кон младите генерации, средношколци и студенти, но и за сите ...

Read More »

Моделите од Индија се во тренд, доминираат на модните писти и во рекламните кампањи

Од Бумика Арора до Чакшу Шарма, индиските модели се вистински хит! До неодамна, Европа не ги познаваше и воопшто не беа популарни, а сега се повеќе се барани токму индиските модели, и машки и женски, и веќе предводат во европските ...

Read More »

Вистини и митови за кафеавиот шеќер

Дали знаете кога пазарите што точно купувате? Дали се интересирате за содржината на секој производ или само махинало го одбирате она кое ви се допаѓа? Брзото темпо на живеење и немањето доволно слободно време за подготвување на оброци често пати ...

Read More »

PINKO Love Bag – нови чанти кои споделуваат љубов

Моделката Медисон Хедрик, фотографирана од Mert & Marcus, е главно лице во новата кампања на PINKO за есен/зима 2019. Љубовта ја убива омразата, предрасудите, табуата, стереотипите – со ваква девиза брендот PINKO ја стартува новата кампања фокусирана на модните додатоци. Љубовта ги ослободува ...

Read More »

Зендаја е непрепознатлива во новата кампања на Lancome

Пејачката и глумица Зендаја ја покажа својата камелеонска трансформација во новата рекламна кампања на Lancome. L’Absolu Rouge Ruby Cream кампањата на популарната француска модна марка е лансирана токму навреме, пред празничната сезона, а содржи три нови производи – течни пудри, сенки ...

Read More »