Daily Archives: 12/12/2019

Првиот автомобил БМВ ИКС 1 од инстант лозот Мини и Макси отпатува за Битола 

Кристина Велјановска – Костовска од Битола е првата добитничка на автомобил BMW X1 од инстант лозот Мини и Макси. Денес на плоштадот Македонија во Скопје, пред продажно место на Државна лотарија – Среќната куќичка во WINTERLAND, Кристина заедно со своето ...

Read More »

Кафето и вашето лице не се добри пријатели

За љубителите на кафе немаме добри вести. Новото истражување вели дека кафето ја иритира кожата и го прави лицето без сјај. Според новото американско истражување предводено од Џулиен Рајт, кафето и штети на кожата, особено на лицето, ја дехидрира кожата, ...

Read More »

Ново истражување: Мастите се клучни за подолг живот

Списанието „Lancet“ ги објави резултатите од истражувањето кое вклучило 135.000 возрасни лица од различни страни на светот, кое тврди дека луѓето кои ги исфрлиле мастите од исхраната живеат покусо од оние кои конзумираат кашкавал, сирења, путер и месо. Додека до ...

Read More »

Берлин инспирација во новата колекција на HUGO

HUGO не води зад сцената за да ни даде преглед во машката колекција за пролет/лето 2020. Моделите Елијас де Пут и Бенџамин Олисах се во центарот на рекламната кампања. Брендот HUGO овојпат се свртува кон својата ера од 90.години, создавајќи ...

Read More »

Едиторијал ‘East End Girls’ од Mango ни сугерира како да се дотераме за зима 2019

За новиот едиторијал на шпанската модна марка Манго, насловен ‘East End Girls’, позира топ моделот Биргит Кос. Манго ни носи извонредни совети како трендовски да се дотераме за студените денови и вечери. Фотосесијата ја потпишува младиот фотограф во подем Федерико ...

Read More »

Junk Free, Guilt free мисијата продолжува

Уште од млади години учиме дека овошјето и зеленчукот се здрави за нас. Но, со текот на времето, процесот на стареење, и зголемувањето на дневните обврски, честопати ги забораваме мудростите стекнати на рана возраст. Истражување направено во 2015 година покажува дека ...

Read More »

Кокан Димушевски повторно ја освои првата награда на меѓународното биенале Тактонс

На седумнаесетото по ред, културно меѓународно биенале Тактонс, најважниот настан за тон мајсторите од регионот, македонскиот композитор, продуцент и клавијатурист Кокан Димушевски, повторно е добитник на првата награда, во силна конкуренција од преку 120 врвни изведувачи. Во организација на Радио Телевизизија Војводина, ...

Read More »