Daily Archives: 16/12/2019

Неделен хороскоп (16 до 22 декември): Топ знаци на неделата – Јарец, Овен и Водолија

Оваа недела планетата Венера го напушта знакот на Јарец за да се пресели во знакот Водолија. Среќата во љубов ќе им се насмевне на сите воздушни знаци, додека кутрите Лавови ќе мора да се справат со некоја препрека на сентиментален ...

Read More »

Шест природни лекови против затнат нос

Ниските температури и сезоната на грипови очекувано можат да предизвикаат „затнат“ нос кој пак ни создава нервоза поради отежнатото дишење. Не посегнувајте веднаш по капки за нос зашто постојат многу делотворни природни начини за да го исчистите и „отнете“ носот. ...

Read More »

Од Прља и Иваноска до Бругуера, Хито и Видокле во Музејот на современата уметност – Скопје

Македонски автори и предводници на светската уметничка сцена во МСУ Осум предводници на светската курентна уметничка сцена и тројца звучни македонски уметници ја сочинуваат поставката „Се што ни е заедничко“, која ќе биде отворена на 21 декември во Музејот на ...

Read More »

Во Музејот на современата уметност пристигнуваат светски етаблирани уметници

На 21 декември, во 20 часот во Музејот на модерната уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Се што ни е заедничко“. Кураторки на поставката се Мира Гаќина и Јованка Попова. Во рамки на изложбата со свои дела, уметнички инсталации, ...

Read More »

Совршен гулаш по оригинален унгарски рецепт

Размислувате за совршен претпразничен ручек? Еве една идеја – дегустирајте го унгарскиот гулаш кој со својот извонреден вкус (и мирис) никога не остава рамнодушен. Потребни состојки:  750 грама свинска кртина 100 грама свинска маст 150 грама кромид 20 грама лук ...

Read More »

Магична еуфорија во Скопје Мериот хотел и Дистрикт бар и ресторан

Новата година тивко тропа на нашите врати. Полека, но сигурно се збогуваме со старата, а ќе ѝ посакаме добредојде на онаа што доаѓа, па затоа почнуваме да се прашуваме каде најдобро да ја прославиме оваа вечер. Одговорот на тоа прашање е ...

Read More »

Магична празнична атмосфера во пресрет на новогодишните празници во Рамстор Мол

Големи попусти и голема наградна игра за сите вас Рамстор Мол во пресрет на новогодишните празници обезбеди големи попусти со што овие празници ќе ви ги направи магични. Магичната атмосфера во пресрет на празниците е збогатена со попусти кои најчесто ...

Read More »

&Other stories ни носи пролет/лето 2020

Ако сте носталгични по потоплите денови, модната марка &Other stories има убави вести за вас. Модната марка &Other stories го лансираше новиот тренди водич за костими за капење. На наше задоволство, повторно во мода ќе бидат костимите за капење со точкаст ...

Read More »