Дневни архиви: 06/02/2020

Превкусна домашна пита со тиква

Уживајте во секој залок од оваа пита. Намирници за тестото – 500 грама брашно, малку сол, малку масло, малку млака вода.  За филот – 1 парче тиква, 3 јајца, 500 грама младо сирење, 250 грама павлака, 1 лажица сол, малку црн пипер, ...

Повеќе »

Отстранете ги „најтврдокорните“ дамки на лесен начин

Пред да бидете сигурни дека само хемиското чистење е решението за дамките на вашето омилено парче облека, пробајте ги овие едноставни трикчиња кои ги отстрануваат и најупорните дамки. Оцет и белка од јајце за дамки од трева Непријатните дамки на ...

Повеќе »

Како да ги заштитиме децата во услови на висока загаденост на воздухот

Во извештаите на Светската здравствена организација (СЗО) се наведува дека глобалното загадување на воздухот има огромно деструктивно влијание врз здравјето на луѓето, a особено врз детското здравје. Имено, нивните податоци укажуваат дека 93% од децата во светот на возраст под ...

Повеќе »

Запознајте се со Џевахир Скај Сити, дојдете на отворениот ден оваа сабота  

  Комплексот од четирите највисоки згради во земјава – Џевахир Скај Сити, во сабота, 8 февруари, ќе организира „Отворен ден“. Сите заинтересирани ќе можат да ги искусат придобивките кои животот во овој вид голем станбен комплекс ги нуди, како што се ...

Повеќе »

Кирк Даглас почина на 103 години: Спомените на неговиот син Мајкл на Инстаграм

„За светот тој беше легенда, за мене тато. Јас сум толку горд што сум твој син “, ова се последните зборови на Мајкл Даглас посветени на легендарниот холивудски глумец, Кирк Даглас. -Со огромна тага објавуваме, јаа и моите браќа, дека ...

Повеќе »

Прослава на сината нијанса, & Other Stories ни носи сини модни парчиња

За крајот на зимата, модната марка & Other Stories ни нуди широк избор на модни парчиња во сина нијанса. Нијансите се движат од светлосини, преку пастелни и нежни сини тонови, до подлабоки морски нијанси. Во новата колекција има за секого по ...

Повеќе »

Роберт Патисон е прогласен за најубав маж во светот

Британскиот глумец Роберт Патисон доби највисоко рангирање на скалилата на убавина на Golden Ratio, и ја освои главната титула. Прогласен е за најубав маж во светот. Станува збор за математички измерена убавина. Неговото лице е анализирано со компјутерски систем за ...

Повеќе »

Кејт Мидлтон ги доби најлошите последици од Мегзит

Вилијам и Кејт Мидлтон секогаш јавно ја поддржуваа одлуката на Хари и Меган за преселба во Канада, но реалноста е многу различна. Заминувањето на Хари и Меган Маркл од кралското семејство можеби е најдоброто нешто за парот, но според пишувањата ...

Повеќе »

Кралскиот изглед на денот: Каролина од Монако, во рок стил со кожена јакна

Неодамна, на ревијата на Шанел за колекцијата пролет/ лето 2020. во Париз, принцезата Каролина од Монако присуствуваше со нејзината ќерка Александра. Принцезата се претстави во апсолутно рок изглед: со тенка и мека кожена јакна. View this post on Instagram Princess Caroline ...

Повеќе »