Дневни архиви: 02/03/2020

Еве зошто е корисно да се пие сок од домати

Новото истражување тврди дека конзумирање на чаша сок од домати дневно може да помогне во намалување на крвниот притисок и да го намали ризикот од срцеви заболувања. Јапонските научници на ова истражување работеле една година, откривајќи дека луѓето кои пијат ...

Повеќе »

Џенифер Лопез: Брак со Алекс Родригез? Не ни се брза!

Дивата ѝ откри на Опра Винфри дека парот не чувствува потреба да брза кон олтарот. „Ако сме заедно до крајот на животот, каква цел има брзањето?“ Фотографиите од веридбата на плажа на Бахамите која чинела цели четири и пол милиони ...

Повеќе »

Сѐ што треба да знаете за пренатални инфекции

Голем проблем во борбата за здраво потомство се инфекциите за време на бременоста, таканаречени пренатални инфекции. Инфекциите во бременоста може да остават понатамошно трајни последици на детето. Причинители за пренатални инфекции може да бидат разни инфективни агенси, како бактерии, вируси, ...

Повеќе »

И Џулија Робертс со маска против коронавирусот, ама оваа маска е поинаква…

Додека луѓето панично купуваат медицински маски поради коронавирус, има и такви кои малку се мајтапат на оваа тема, објавувајќи фотографии на кои позираат маски за убавина. По глумицата Гвинет Палтроу која на Инстаграм постираше фотографија на која таа носи маска ...

Повеќе »

Топ 7 намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Променливото време кое доаѓа со есента носи и вируси и настинки. Најдобар начин да ги избегнете е да го поткренете имунитетот, а тоа може да го направите и со овошје и зеленчук. Лук Богат е со антиоксиданси кои помагаат за ...

Повеќе »

Меган Маркл сака улога на суперхеројка во филм на Марвел

Суперхеројска во филм на Марвел, ова е новата аспирација на војвотката од Сасекс, подготвена да ја оживее нејзината актерска кариера. Во мај, пак, Меган Маркл ќе ја видиме на најголемиот моден настан -Мет Гала. Незапирлива е Меган Маркл. Нема сомнение дека ...

Повеќе »

ATOPICONTROL – производи за основна и интензивна нега на кожа со атопичен дерматитис

На дерматолошки симпозиум, пред голем број на дерматовенеролози беа претставени производите од AtopiControl линијата на Eucerin, наменети за нега на кожа со атопичен дерматитис. Со зголемување на процентот на луѓе кои се засегнати со овој проблем, потребата од производи за чувствителна и атопична ...

Повеќе »

Ким и Кортни Кардашијан: латекс од глава до пети, и на модните писти и на улицата 

На Париската модна недела латексот доминираше и на модните писти, но и на улиците. На латекс материјалот не му одолеаа ни сестрите Кардашијан. Ким и Кортни беа облечени во латекс комбинезони од  Balmain. View this post on Instagram JOLIE MADAME @kimkardashian ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (од 2ри до 8ми март): Топ знаци на неделата -Бик, Девица и Вага

Оваа недела планетата Венера ќе го напушти знакот на Овен за да влезе во знакот на Бик: толку многу среќа во љубовта ги чека земјените знаци! А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви резервираа ѕвездите за ...

Повеќе »

Виолетовата нијанса останува во тренд и за претстојната сезона

Бојата на Пантоне за 2018 година, ултравиолетова, и после две години останува омилена за дизајнерите. На Приската модна недела, покрај зелените нијанси, се уште доминира виолетовата боја. Повеќе не е доволно да се оправдате со „срам ми е да носат ...

Повеќе »