Дневни архиви: 18/03/2020

#ЧИТАЈДОМА – ТРИ НУДИ БЕСПЛАТНИ Е-КНИГИ ЦЕЛ МЕСЕЦ

Издавачки центар ТРИ, со цел да им излезе во пресрет на читателите во периодот на изолација, предвреме ја става во функција својата нова специјализирана апликација за читање на електронски книги Kniga.mk, изработена со поддршка на Фондот за иновации и технолошки ...

Повеќе »

Известување за работа на Благајните на Државна лотарија и потсетување за #СедиСиДома и Играј Онлине

Државна Лотарија ги известува играчите на игрите на среќа, а особено  добиниците на добивки вредни над 5 000 денари, дека Благајната на Државна Лотарија која се наоѓа во седиштето на друштвото, или поточно во зградата на МРТ , во Скопје, ...

Повеќе »

Поради коронавирусот Џастин Бибер и сопругата Хејли се селат во Канада за самоизолација

Во родната земја на Џастин Бибер, парот ќе има добро изолирана куќа. Тие ќе останат таму сè додека не се продолжи со нормалниот живот. Пораката на пејачката до фановите е: „Нашите баби и дедовци сметаат на нас“. Самоизолација, ама во ...

Повеќе »

Коронавирусот најмногу се задржува на пластика, а најмалку на картон

Во медицинското списание Њу Енгланд е објавено истражување за задржувањето на коронавирусот на одредени површини. Податоците се споредуваат со задржувањето на Сарс вирусот на површини. Иако со сигурност не може да се заклучи како коронавирусот се пренесува од лице на ...

Повеќе »

Донатела Версаче донираше 200 илјади евра за помош на болницата Сан Рафаеле во Милано

Донатела Версаче, креативна директорка на италијанската модна куќа „Версаче“ го следи примерот на нејзиниот колега Џорџо Армани, и донираше 200 илјади евра за болницата Сан Рафаеле во Милано, односно за борба против коронавирусот. View this post on Instagram ❤️🇮🇹 A ...

Повеќе »

Кралски изглед на денот: кралицата Елизабета во трендовски двобоен фустан

Британската кралица за средбата со професорот Марк Комптон, а непосредно пред да се повлече во дворецот Виндзор заедно со сопругот, во самоизолација, се појави во трендовски фустан со геометриски фигури во навидува неиспоиливите тонови – црвена и виолетова. Од модните ...

Повеќе »