Дневни архиви: 02/04/2020

Објавена новата сликовница од Ване Костуранов, „Девојчето и градот“, во издание на „Арс Ламина“

Новата книга за деца од познатиот македонски илустратор и уметник Ване Костуранов, „Девојчето и градот“, излезе од печат во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Станува збор за трета сликовница од Костуранов, по успешните и наградувани: „Ѕвездено ...

Повеќе »

Државна лотарија со мерки за заштита на играчите и вработените

Државна лотарија како одговорна компанија ги почитува мерките на Владата но интерно воведува и сет свои мерки за заштита на вработените и добитниците и секојдневно презема потребни активности. Покрај општествената ориентација за помош на најранливите категории граѓани со донацијата за ...

Повеќе »

Изглед на денот: Ирина Шајк со трендовско палто со ефект на волна

Медиумите пишуваа за новото момче со кое е фотографирана супермоделката Ирина Шајк на њујоршките улици. А,ние пак, ќе напишеме збор – два за нејзиниот трендовски „уличен“ изглед. Синото палто со миди должина и по крој и по нијанса е хит ...

Повеќе »

Ново истражување предупредува на една од најопасните заблуди за коронавирусот: Другите може да ги заразите еден до три дена пред појава на симптомите

Луѓето заразени со коронавирус можат да заразат друго лице еден до три дена пред да се појават првите симптоми, вели студијата на американскиот Центар за контрола и превенција на болести. Студијата, која ја истакна важноста на социјалната дистанца во борбата ...

Повеќе »

Топ 5 намирници за јакнење на имунитетот, изобилуваат од витамин Ц повеќе од портокалите!

Витаминот Ц ни е потребен особено во сезоната на коронавирусот, зашто само со силен имунитет може да се одбраниме од вирусите.  Но, ако сметавте дека најмногу витамин Ц има во портокалите, грешите. Во 100 грама портокал има 53 милиграма витамин ...

Повеќе »

Принцот Чарлс го помина коронавирусот со благи симптоми, ѝ се обрати на јавноста

Принцот Чарлс зборува за прв пат по излегувањето од самоизолација. 71-годишниот наследник на тронот, кој со тестирањето покажа дека е позитивен на коронавирусот, сними три-минутна порака на Инстаграм, на профилот на Кларенс Хаус. Пораката е полна со сочувство. – Поминав ...

Повеќе »

Основни модни парчиња од & Other Stories совршени за пролет 2020: Едноставноста и практичноста го имаат главниот збор!

& Other Stories за новата колекција зема инспирација од скандинавскиот стил препознатлив по чистите линии, едноставноста и пеактичноста.  Колекцијата е дизајнирана за секојдневни излегувања. Предност имаат фустаните-кошули, или на преклоп, практични за носење. Фармерките се женствени, со висок струк, во ...

Повеќе »