Дневни архиви: 07/04/2020

Душиковиот оксид како алтернативен лек во борба против коронавирусот

Душиковиот оксид се тестира како возможен лек против коронавирусот. Овој оксид во минатото помогнал за многу цели, на пример, испитувањата покажале дека помага во опуштањето на крвните жили, но од душиковиот оксид се роди и сината таблетка наречена Вијагра. Во ...

Повеќе »

Јајцата со мермерен ефект се хит за овој Велигден, направете ги сами по оваа постапка

Годинава ќе бидеме ограничени и нема да можеме велигденските празници да ги прославиме со најблиските и поширокото семејство, но затоа може да бидеме креативни и да го изработиме хитот на оваа година – мермерни јајца. Секоја година наидуваме на различни ...

Повеќе »

Не фрлајте ја кората од банана, еве за што ќе ви послужи

Можеби ќе се зачудите, но кората од банана содржи многу корисни витамини и минерали, па затоа не фрлајте ја, туку употребете ја за маска за лице или коса, а има и други корсни намени. Го враќа сјајот на растенијата Со ...

Повеќе »

Чарлс и Камила ги слават „првите“ 15 години брак

Принцот од Велс уште се опоравува од коронавирусот, а војвотката од Корнвол во самоизолација во одделно крило на палатата ја слави годишнината од свадбата. Беше 9 април 2005 година, кога Чарлс и Камила конечно се венчаа по долгата и проблематична ...

Повеќе »