Дневни архиви: 10/04/2020

Колкаво е значењето на протеините за здрав организам и каде се може да ги најдеме во секојдневната исхрана

Протеините или белковини, се основни елементи во форма на молекули, и се неопходни за клетките на организмот. Како сложени молекули играат клучна улога во организмот и без нив телото не би можело да функционира. Главните функции на  протеините во телото започнуваат од влијанието ...

Повеќе »

Мозаик велигденски јајца, како да ги направите

Ако сакате да пробате поинакво декорирање на велигденските јајца, обидете се со мозаик-техниката. Ефетот е извонреден. Со малку вештина, прецизна рака, фантазија и креативност, направете од велигденските јајца мали уметнички дела. Влучете ги и децата во оваа креативна декорација. Сварете ...

Повеќе »

Џорџ и Амал Клуни донираа над милион долари за борбата против коронавирусот 

Двојката ја подели донацијата помеѓу различни ентитети во различни делови на светот, во местата блиски на нивното срце, вклучувајќи ја Ломбардија, најпогодениот италијански регион и кадешто се наоѓа нивната вила. Списокот на sвезди кои го користат теренот за поддршка на ...

Повеќе »

Принцот Чарлс и Камила со нова фотографија ги поздравија фановите

Повторно се заедно под ист покрив – Чарл (71) и Камила (72). И заедно се фотографираа по изолацијата на принцот Чарлс кој беше позитивен на коронавирус. Двојката ја прослави својата 15-годишнина од свадбата. Фотографијата е направена на нивниот шкотски имот ...

Повеќе »

Меган Маркл се избричи „на нула“, провокација на еден уметник на социјалните мрежи

Меган Маркл со избричена глава како војникот Рајан, а покрај неа, Хари со брада и долга коса, ова дело на уметникоткој на Инстаграм го трансформираше поранешниот кралски пар со дигитален фризурски удар. Точно е дека кога жената си го менува животот, ...

Повеќе »