Дневни архиви: 15/04/2020

Облечете папучи и „Седете дома”   

Уметничката акција „Седете дома” е наменета да им помогне на граѓаните да истраат во физичката изолација и сведувањето на излегувањето на минимум во овие мигови кога изолацијата е можеби најефикасното средство за борба против епидемијата. За претстава на оваа интервенција ...

Повеќе »

Велигденски сладок куглоф

За велигденските празници ви го препорачуваме овој вкусен празничен куглоф. Од намирници потребни се: 375 грама брашно, 1 свеж квасец, 2 јаболки, 100 грама шеќер, 2 лажици мешавина од мелен цимет, каранфилчиња и морско оревче, 15 грама какао, сол, 2 ...

Повеќе »

Секојдневни навики кои после кризата со коронавирусот засекогаш можат да се променат

Кога се ова ќе помине, ќе се рзбудиме во еден сосема нов свет. Иако не е лесно да се пронајде добрата страна на коронавирусот, една позитивна работа е тоа дека овој период може да промени некои наши навики кои не ...

Повеќе »

Да или не за замрзнување на лимони

Лимонот и лимоновиот сок се омилени додатоци во пијалоците и јадењата во текот на целата година. Лимонот има и бројни бенефити за здравјето зашто е богат со витамин Ц, го подобрува варењето, делува антибактериски, го регулира крвниот притисок и бројни ...

Повеќе »

Меган и Хари ја купуваат раскошната вила на Мег Гибсон

Мел Гибсон, познатиот режисер и глумец, моментно ја продава неговата раскошна вила на Малибу, а според информациите на американските списанија, заинтересирани за купување биле Меган Маркл и принцот Хари. Познато е дека брачниот пар на крајот на март го напуштија ...

Повеќе »

Ана Винтур се демантираше сама себе, сепак носи и тренерки (ФОТО)

Актуелната коронариза направи неверојатни работи, а кај некои успеа и да ги промени навиките. Кризата се разбира влијаеше и на модниот свет, вклучувајќи и социјалните мрежи на кои ќе најдеме куп нови идеи адаптирани за новото време. Легендарната уредничка на ...

Повеќе »