Дневни архиви: 20/04/2020

Како да препознаете дали купивте природен или „лажен“ мед?

Медот е здрава намирница која ја конзумираме во текот на целата година, но особено за време на зимскиот период. Кога сме настинати, прво што помислуваме е чај со природен мед, а за енергичен почеток на денот и подобрување на имунитетот ...

Повеќе »

Од велигденските јајца направете превкусно мезе

Потребни намирници: 10 варени (велигденски) јајца, 60 грама мајонез, 60 грама павлака, 50 грама путер, 50 грама изрендан кашкавал, 2 лажички црвен пипер (благ), 4 лажици лебни трошки,  8 филети сардина (може од конзерва), копар по вкус, мала китка магдонос, ...

Повеќе »

Ештон Качер и Мила Кунис лансираа „карантинско“ вино, парите одат во добротворни цели

Ештон Кечер и Мила Кунис произведоа вино од сортата Пино Ноар. Се продава преку Интернет по цена од 50 американски долари за две шишиња вино. 100 отсто од профитот ќе одат кај субјектите вклучени во борбата против пандемијата. Отворете шише од ...

Повеќе »

Кралицата Елизабета Втора утре ќе полни 94 години, дали годинава ќе се повлече?

Коронавирусот го стави и британското кралство на колена, но не и круната. Така, на 21 април кралицата ќе го слави (можеби) нејзиниот најлош роденден досега, но таа се уште го одразува ритамот на младоста и се потврдува како „голема мајка“ ...

Повеќе »