Daily Archives: 05/05/2020

Книгата „Како да станам моден дизајнер?“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ објавена во издание на „Арс Ламина“

Книгата наменета за сите идни дизајнери, „Како да станам моден дизајнер?“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ, деновиве е објавена во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина ‒ публикации“. Станува збор за прва книга од ваков тип кај нас, којашто им ...

Read More »

Домашен сладолед од банана и путер од кикиритки

Се подготвува брзо, не треба да сте вешти во кујната, а задоволството е неповторливо. Сладолед од банана и путер од кикирики – Бананата ја замрзнуваме заедно со кората, потоа ја лупиме и сечкаме на мали парченца, ја ставаме во блендер и ...

Read More »

Амбер Херд го сподели сеќавањето на нејзината мајка: Срцето ми е скршено!

Американската актерка сподели сеќавање од мајка си, која ја загуби, без да ги прецизира причините за смртта. „Се чувствувам среќна што сум нејзина ќерка, нејзината светлина светеше врз мене скоро 34 години“, напиша глумицата на Инстаграм профилот. Мајката на Амбер, ...

Read More »

Седум стилови на костими за капење од &Other Stories

Подготвени сте за летото? Секако дека нема да ги испуштиме пријатните сончеви зраци ни годинава, уживајќи покрај преубавите езера на нашата земја. Затоа, слободно поченете да размислувате за нов костим за капење. & Other Stories ни нуди седум модели дизајнирани да ...

Read More »

Виртуелна и Аугментирана реалност отвораат нов свет на можности: Дали ќе ја сменат иднината?

Кога сите очи се вперени кон иднината VR и АR стапуваат на сцена како главни актери. Виртуелна реалност (VR) е употреба на компјутерска технологија за создавање симулирана околина. За разлика од традиционалните кориснички интерфејси, VR го става корисникот директно во ...

Read More »

Меган Маркл и стилот на носење заштитна маска, да не се расипе фризурата

Меган Маркл, која во Лос Анџелес, живее и волонтира заедно со сопругот Хари, ги користи заштитните маски со двојни еластични опсези, како што се гледа на фотографиите што се шират преку Инстаграм. Војвотката диктира мода на носење на маска но ...

Read More »

Поглед на новата колекција на Massimo Dutti, совршена за елегантните работни денови пред нас

Моделот Грејс Елизабет позира во новата кампања на модната марка Massimo Dutti насловена Waiting for You. Во едиторијалот се претставени клучните модни парчиња од колекцијата, а доминантни се костумите.  “Waiting for You” ни презентира минималистички стил соодветен и за деловна атмосфера ...

Read More »