Daily Archives: 11/05/2020

Милевски: Од Програмата за меѓуграничната соработка донираме на полицијата, тие се во првите редови во борба против кризата со Ковид-19

2.500 заштитни маски за повеќе употреби, 38.050 ракавици и 100 антисептик гелови ќе добијат полицајците од СВР Охрид, како и колегите од подрачните единици, во рамки на Програмата за прекугранична соработка ИПА II меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија. ...

Read More »

Четири занимливости за маскара, од откритие до форма во која денес ја познаваме

Маскарата е денес еден од најупотребуваните производи од декоративната козметика. Но нејзината еволуција е прилично долга, за да го добие обликот кој денес го познаваме. Првата маскара е измислена пред околу 170 години. 1. Првата маскара била измислена од страна ...

Read More »

Принцот Хари не сака американско државјанство, а не побарал ни Зелен картон, еве како тогаш ќе работи во САД

Пред неколку недели, принцот Хари, Меган Маркл и нивното синче Арчи ја напуштија Канада за да се преселат трајно во Лос Анџелес. Иако нема проблеми за Меган и Арчи затоа што обајцата имаат американско државјанство, ситуацијата на принцот Хари е ...

Read More »

Бред Пит и Анџелина Џоли напредуваат во смирувањето

Бред Пит и Анџелина Џоли, по 3 години битки во судницата за старателство на нивните деца, се чини дека конечно нашле начин да се разберат и договорат. Всушност, и покрај гласините што континуирано ја опкружуваат двојката Бранџелина, извор потврдил за ...

Read More »

Ролат со јагоди, брз и превкусен

Додека јаготките се достапни во продажба за време на нивната сезона, дегустирајте го овој извонреден ролат од традиционалната германска кујна. За да го подготвите потребно е – 3 јајца, 260 грама шеќер, 150 грама брашно, половина ќесичка прашок за пециво, ...

Read More »

Книгата на Хари и Меган нема да се допадне на Виндзор

Книгата на Хари и Меган Маркл, „Пронаоѓање на слободата“, која ќе биде објавена во август, ќе понуди за прв пат свое гледиште за кралското семејство и Мегзит. Гласината трае веќе некое време, но пристигна потврда: книгата-биографија на принцот Хари и ...

Read More »

Изглед на денот: Карантинската мода на Рис Витерспун

Глумицата Рис Витерспун позира во градината облечена во сино-бел кариран фустан со миди должина, кардиган на рамената и очила за сонце и не потсетува на стариот изглед на американскиот стил. -Мислам дека стилот на родителите во 80-тите години беше повеќе ...

Read More »