Дневни архиви: 13/05/2020

Совет од стоматолог: Зошто децата треба да пијат млеко и јогурт

Да се консумираат храна и напитоци богати со витамини и минерали е првиот и основен чекор што треба да се направи за зајакнување на забите, а и за целиот организам. Внесувањето корисни состојки е посебно потребно за децата, за младиот ...

Повеќе »

Од ова природно средство крлежите нема веќе да домуваат кај вашиот домашен миленик

Крлежите и болвите се неповикани и непријатни гости на вашиот домашен миленик. Особено здодеваат во текот на потоплите денови – а кога ќе дојдат „на гости“, не знаат да си одат. Болвите и крлежите се хранат со крвта на вашиот ...

Повеќе »

Уметницата Миранда Макароф дизајнираше колекција за Desigual во името на слободата

Шарената колекција дизајнирана од шпанската уметница вреска желба за слобода во сите нејзини форми. Desigual го слави летото со шарена колекција дизајнирана од Миранда Макароф. Шпанската уметница за тема ја избра слободата, сексуалноста и љубовта, кои зрачат од сите нејзини ...

Повеќе »

Неочекувано будење на планетата: Најголемо намалување на емисиите на CO2 по Втората светска војна 

Покрај вообичаените, претходните неколку месеци беа обележани и со неколку неочекувани, добри вести, кои првенствено се однесуваат на животната околна. Податоците од различни центри за мерење на квалитетот на воздухот, како и сателитските слики објавени од страна на НАСА и ...

Повеќе »

Официјално е, кралицата Елизабета не мисли да се враќа во Бакингемската палата

Засега, кралицата Елизабета Втора останува монарх од далечина, но се чини дека таа размислува да се повлече и да го остави тронот на принцот Чарлс. Пандемијата Ковид -19 го промени животот на сите, вклучително и на кралицата Елизабета и членовите ...

Повеќе »

Сите ги чуваат овие пет работи во купатилото, а не би требало…

На некои производи воопшто не им е местото во купатило. Еве на кои: Таблетки за контрацепција и други лекови.  Топлината и влагата во тоалетот можат значително да влијаат на делотворноста на некои лекови. Во упатствата на повеќето лекови пишува дека ...

Повеќе »

Бегство од Палатата, се снима нов филм за Хари и Меган

Хари и Меган: Бегство од Палатата, така е насловен третиот филм за славната кралска двојка кој е посветен на нивниот живот. Телевизискиот филм е во продукција на Тв Лајн за американскиот телевизиски канал Lifetime. Филмот се фокусира на одлуката на поранешната ...

Повеќе »