Monthly Archives: јули 2020

Солидарност во бизнис секторот за справување со КОВИД-19

Правните лица кои ќе остварат донации преку Solidarnost.gov.mk ослободени од данок и со олеснета постапка Додека светот повеќе од 5 месеци се соочува со пандемијата од Ковид-19, а компаниите се пред финансиски колапс, истовремено сведоци сме и како голем дел ...

Read More »

Пет совети како да го спречите претераното потење на високи температури

Претераното потење е проблем на многу луѓе, особено во текот на летото кога температурите се исклучително високи. Затоа ви носиме 5 совети кои значително ќе го ублажат потењето и ќе ве спасат од непријатни ситуации. Избегнувајте ја зачинетата храна и ...

Read More »

Не фрлајте ја водата во која се варел оризот, ќе ви послужи за здравје и убавина

Ако се уште не сте чуле за овој старински лек, сега е време да дознаете какви здравствени и козметички предности има. Значи, зборуваме за историската вода во која се варел оризот. Здравствени предвости -Дава енергија -Одлична превенција од канцер -Го ...

Read More »

Како изгледа новиот Ролс-Ројс на Кајли Џенер

Кајли Џенер има нов автомобил, пероснализиран Ролс-Ројс кој во гаражата е во друштво со Бугати, Ламборџини Авентадор, реткиот Ла Ферари Аперта и уште неколку Ролс-Ројси правени по мерка за Кајли. Кајли воопшто не се срами своите пари да ги тоши ...

Read More »

Вимавајте на децата и на кучињата, еве колку бргу температурата во автомобилот се искачува над 50 степени

Научниците докажале колку време е потребно за во жежок ден во автомобилот температурата да достигне и до 60 степени целзиусови. Резултатите алармираат на максимално внимание – само за 1 час температурата во автомобилот паркиран на сонце на 35 или повеќе ...

Read More »

Летна тава од рерна: Тиквички со пармезан и јогурт

Повкусно и не може да биде. Лесно летно главно јадење карактеристично се помодерно за медитеранската кујна. Потребни намирници – 4 тиквички, 2 млади компири, 200 мл јогурт, 60 грама рендан пармезан, 150 грама димен кашкавал, малку маслиново масло, магдонос, 3-4 чешњиња ...

Read More »

Совршен за плажа: Погледнете го овој пончо фустан од PARFOIS

Сакате да изгледате шик и тогаш кога сте на плажа. Во PARFOIS најдовме модел на пончо-фустан кој е совршен за летните денови, а особено практичен и секси за на плажа. Облечете го над костимот за капење, во комбинација со рамни сандали ...

Read More »

Барате име за девојченце? Еве инспирација од популарните хавајски имиња, звучни и незаборавни

Ако размислувате за име на вашето бебе девојченце, а сакате да биде необично, странско, егзотично, можеби би ве интересирале популарните хавајски имиња. Сите хавајски имиња се звучни, посебни, а имаат и интересни значења. Интересно е дека на Хаваите постои долга ...

Read More »

Проверете колку всушност може да се здебелите за еден ден

Веројатно се обидувате да јадете релативно здрава храна и што повеќе да бидете активни. Но некои денови не можете да бидете дисциплинирани. На крај на краевите, сите понекогаш не можеме да им одолееме на искушенијата. И додека мислите дека сте ...

Read More »

Македонија и Албанија заеднички преку искуствениот туризам се развиваат во регионот

Македонките Јасминка Поповска од Струга и Катерина Василевска од Охрид се креаторките на Genuine Experiences, поточно жени кои сакаат на локалните или интернационалните туристи во Македонија и соседна Албанија да им овозможат незаборавни искуства. На нивната платформа имаат над педесетина локални занаетчии, ...

Read More »