Daily Archives: 06/07/2020

Енио Мориконе напишал проштално писмо: „На мојата сопруга Марија најболно збогум“

„Не сакам да ве вознемирувам“. Во тивок стил кој што го карактеризираше неговиот живот, Енио Мориконе на тој начин се простил од саканите, посочувајќи дека сака приватен погреб. Во деновите дедека бил хоспитализиран, Мориконе сам пишувал трогателно проштално писмо. Покрај ...

Read More »

Летно кино во Кинотека со European Film Challenge

Од 10 до 13 јули, во дворот на Кинотека започнува летна кино програма, а првиот викенд ќе го одбележи европскиот филмски предизвик или European Film Challenge, со селекција на 4 современи европски филмови. European Film Challenge е иновативна дигитална платформа, што ја поврзува ...

Read More »

Неодоливи комбинации на бои и детали: Искористете го попустот до 60 % во ORIGINAL MARINES

Колекцијата лето 2020 година на италијанската модна марка ORIGINAL MARINES е неодолива комбинација на бои и детали за најмали и поголеми деца. Доволно е само да ги видите летните модели и радосно да извикате: будење! Сите сме желни за сончеви ...

Read More »

Збогум Енио Мориконе, да се потсетиме на неговата животна приказна: На 6 години ја напишал својата прва композиција, а на 12 годишна возраст бил член на конзерваториумот!

Италијанскиот композитор и диригент, Енио Мориконе, почина на возраст од 91 година. Дури и на оние на кои не им е познато неговото име, познати им се неговите композиции. Мориконе е дефинитивно еден од најголемите композитори на филмска музика на сите ...

Read More »

Holidays of a Lifetime, лежерно лето со MANGO

Карли Луис е главно лице во новиот едиторијал на Манго насловен Holidays of a Lifetime, а наменет за летните стилови. Трендовите кои ни доаѓаат од Манго се релаксирани, лежерни и удобни, дизајнирани за жешкото лето 2020. Модниот водич е насловен Holidays of a Lifetime, ...

Read More »

Кралски изглед на денот: Летиција од Шпанија со нискобуџетен комбинезон од Манго

Екс-новинарката, кралицата Летиција од Шпанија, е фотографирана во друштво на нејзиниот сопруг, облечена во комбинезон со црно-бел принт. Цената на овој комбинезон е 39,90 евра. Кралицата избира и понатаму да носи облека и чевли направени во Шпанија за промовирање на ...

Read More »

Меган Маркл ќе продуцира филмови во Холивуд, гласините велат чека второ дете

Војвотката од Сасекс, пишуваат американските и британските таблоиди, не се појавува во јавноста за да ја скрие својата втора бременост. Други гласини пак, наведуваат дека Меган Маркл веќе се договорила да продуцира филмови и телевизиски серии во Холивуд. Освен тоа ...

Read More »

Нокти за лето 2020 година: три трендови што треба да ги испробате според Miss Pop Nails

Најпознатата уметница за нокти во светот ни кажува за нејзините три идеи за маникир за лето 2020. – За летото, навистина ми се допаѓаат ноктите во портокалови нијанси, од корална нијанса до електрични неонски портокалови тонови. Други нијанси што ги ...

Read More »

Неделен хороскоп (од 6. до 12. јули): Добри вести за сите воздушни знаци!

Оваа недела убава среќна месечина ќе заблеска во знакот на Водолија: добра вест за сите воздушни знаци! А вие, во кој знак сте родени?  Откријте со нас што ви резервираа ѕвездите за оваа недела! Овен: фаворизирајте ја љубовта! Оваа недела ...

Read More »