Daily Archives: 29/07/2020

Македонија и Албанија заеднички преку искуствениот туризам се развиваат во регионот

Македонките Јасминка Поповска од Струга и Катерина Василевска од Охрид се креаторките на Genuine Experiences, поточно жени кои сакаат на локалните или интернационалните туристи во Македонија и соседна Албанија да им овозможат незаборавни искуства. На нивната платформа имаат над педесетина локални занаетчии, ...

Read More »

Здрав појадок кој долго ќе ве држи сити, домашни кекси од банана и овес

Кексите од банана и овес се совршени за појадок, иако може да понесеме од нив и на работното место, за здрав меѓуоброк.  Намирници – 2 зрели банани, 100 грама овесни снегулки, малку лешниици. Подготовка – Излупете две зрели банани, исечете ...

Read More »

Сите здравствени предности на младиот кромид

Алтренативната медицина младиот кромид го смета за исклучително здрава намирница која делува на телото и одвнатре и од надвор. Помага при настинки, го симнува високиот крвен притисок, ама има и позотивно делување против стрес и замор. Во продолжение прочитајте кои ...

Read More »

Изглед на денот: Кралицата Летиција по вторпат во ист фустан, но со различен изглед

Шпанскиот кралски пар ја посети Навара во северот на Шпанија. Ова е уште едно во низата на патувања од турнејата во чиј состав кралицата Летиција и кралот Филип Шестти ги посетуваат автономските заедници на Шпанија. За оваа пригода кралицата Летиција ...

Read More »

Камила Паркер со маска со смел принт

Сопругата на принцот Чарлс, Камила, конечно реши да ја искористи маската во јавност. До денес, ниту таа ниту принцот Чарлс, кои во изминатите неколку месеци беа позитивни на коронавирусот, не ги покажаа маските за заштита во јавност. Но, новите мерки наметнати ...

Read More »

ЕФИС- Француско интернационално училиште каде ученикот сам го гради својот успех  

Француското Интернационално Училиште од Скопје (ЕФИС) е една интересна приказна за тоа како од франкофонска градинка се надогради и стана училиште што ги следи и спроведува програмите и организацијата на Министерството за образование на Франција и ги исполнува критериумите на француските училишта ...

Read More »