Monthly Archives: јули 2020

Здрав појадок кој долго ќе ве држи сити, домашни кекси од банана и овес

Кексите од банана и овес се совршени за појадок, иако може да понесеме од нив и на работното место, за здрав меѓуоброк.  Намирници – 2 зрели банани, 100 грама овесни снегулки, малку лешниици. Подготовка – Излупете две зрели банани, исечете ...

Read More »

Сите здравствени предности на младиот кромид

Алтренативната медицина младиот кромид го смета за исклучително здрава намирница која делува на телото и одвнатре и од надвор. Помага при настинки, го симнува високиот крвен притисок, ама има и позотивно делување против стрес и замор. Во продолжение прочитајте кои ...

Read More »

Изглед на денот: Кралицата Летиција по вторпат во ист фустан, но со различен изглед

Шпанскиот кралски пар ја посети Навара во северот на Шпанија. Ова е уште едно во низата на патувања од турнејата во чиј состав кралицата Летиција и кралот Филип Шестти ги посетуваат автономските заедници на Шпанија. За оваа пригода кралицата Летиција ...

Read More »

Камила Паркер со маска со смел принт

Сопругата на принцот Чарлс, Камила, конечно реши да ја искористи маската во јавност. До денес, ниту таа ниту принцот Чарлс, кои во изминатите неколку месеци беа позитивни на коронавирусот, не ги покажаа маските за заштита во јавност. Но, новите мерки наметнати ...

Read More »

ЕФИС- Француско интернационално училиште каде ученикот сам го гради својот успех  

Француското Интернационално Училиште од Скопје (ЕФИС) е една интересна приказна за тоа како од франкофонска градинка се надогради и стана училиште што ги следи и спроведува програмите и организацијата на Министерството за образование на Франција и ги исполнува критериумите на француските училишта ...

Read More »

Научете го детето на здрав живот со тротинетите Globber, достапни во продажба во „КРШ“

Тротинетите се вид на превозно средство кое нуди посебен вид на забава. Можеби не сте знаеле, но тротинетите постојат повеќе од еден век, кога во 1920 година во Европа, потоа и во Америка, почнале да се изработуваат првите тротинети од ...

Read More »

Што открива формата на носот за еден маж

Урбаната легенда за голем нос и голема „гордост“ е одамна урната, но секако формата на носот може доста да ни открие за карактерот на мажот. Прчест нос Октрива сталожена, практична и разумна личност, секогаш подготвен да помогне на лицата кои ...

Read More »

ZARA ни носи романтични бохо стилови за есен 2020

Модната марка Зара претстави дел од есенската колекција. Во новиот тренди водич за сезоната на малку постудени денови позира супермоделот Саша Пивоварова. Акцентот е на бохо стилот, фокусиран на памучните материјали во комбинација со тантела, а целата колекција е во ...

Read More »

Тренд на неделата: Романтичен костим за капење од WOMEN’SECRET

Секси и истовремено романтичен, овој едноделен костим за капење од WOMEN’SECRET во тегет нијанса со бели точки, е наш фаворит за деновите под сонцето. Дизајнот со врзување околу струкот ќе ја сокрие секоја несовршеност, а ќе ја нагласи женственоста. За заокружување ...

Read More »

Вистина или заблуда, можат ли да се симнат 5 килограми за две недели?

Ова е едно од најчесто поставуваните прашања на луѓето кои почнуваат диета. Не сакаме да ве разочараме и обесхрабриме, но еве што одговараат нутриционистите. Вистина е. Можат да се симнат 5 килограми во рок од две недели доколку сте на ...

Read More »