Monthly Archives: јули 2020

Во срцето на Скопје се одржа CR-SK-20

Потребен е континуиран развој на силни културни креативни индустрии во земјава, кои треба да го поттикнат локалниот развој и да ја промовираат разноликоста на културното изразување. Токму во срцето на Скопје, во гастротека Сиеста, се одржа Креативно Скопје 2020, настан ...

Read More »

Популарната апликација за попусти Grouper.mk сега достапна и на AppGallery на Huawei

Една од најпопуларните и најкористени апликации во земјава Grouper.mk со која се нудат попусти за најразлични производи и услуги, сега е достапна и на продавницата за апликации AppGallery на Huawei. Grouper.mk е водечка платформа во земјава која нуди зделки со попуст до 90% за облека, ...

Read More »

LISCA советува: Откријте ги летните тајни за совршен костим за капење

Секоја жена сама по себе е тајна. Секоја крие по нешто во себе, мистериозен  поглед или пак занесна насмевка која никого не остава рамнодушен. И секоја знае по некоја тајна, а LISCA ја знае совршената тајна за сите жени кои ...

Read More »

Проф. д-р Кристина Митиќ, специјалист по болести на устата и пародонтот  

  Македонија треба да ги следи светските искуства и да го препознае бенефитот од користењето алтернативни тутунски производи за унапредување на оралното здравје Бројни научни и релевантни студии го истакнуваат пушењето цигари како еден од најважните ризик фактори одговорен  за ...

Read More »

Хороскоп за месец август: Незаборавно лето за Раковите, Шкорпиите и Рибите!

Во август планетата Венера ќе го напушти знакот на Близнаци и ќе влезе во знакот на Рак, внесувајќи многу среќа во љубовта на сите водни знаци. А вие во кој знак сте родени? Прочитајте го хороскопот за месец август. Овен: ...

Read More »

Славој Жижек: Влеговме во војна со „Пандемија“ и идеите дека ќе заврши набрзо се утопистички

Правилата дека треба да се мијат раце, да се избегнуваат блиски контакти, сето ова помага. Но, основно е тоа дека ни требаат мерки. Јас ги нарекувам „комунистички мерки“, а овие мерки не треба да се однесуваат само на здравјето. Ќе ...

Read More »

Косата ви е тенка? Веројатно од овие причини…

Дерматолозите предупредуваат дека нашата коса се одржува и преку начинот на исхрана, и обратно, дека ако косата ви е тенка треба да ги примените овие совети. Избегнувајте брза храна Не е добра ниту за линијата, ниту за цревата, зошто тогаш ...

Read More »

5 топ предлози за прошетка низ Македонија

Во текот на летото секогаш со голема желба пребаруваме и бираме дестинации за патувањe покрај море, во некој шарен европски град или некаде далеку каде што не сме биле. Целата ситуација ни приреди малку поинакво и претпазливо лето, но од ...

Read More »

Нутириционистите тврдат: Ова е појадокот ако сакате да го „стопите“ стомакот

Ова е еден од најздравите и највкусните појадоци, зашто во себе содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, го нормализираат метаболизмот и го зајакнуваат организмот. Доколку го конзумирате извесен период секој ден не само што ќе ви ...

Read More »

Даските на Слива, скулптури за вистински гурмани

Ја сакаме уметноста во сите нејзини форми. Кога уметноста ќе се сретне со практичноста и секојдневното живеење нашите животи стануваат поубави. „Made with LOVE – Filled with JOY – Served by your CHOICE“ e слоганот и пораката на „Даските на ...

Read More »