Monthly Archives: август 2020

Тајните на Favorit апаратите за домаќинство при подготовка на зимница  

  Несомнено септември е оној период во годината во кој што секое семејство започнува со правење на зимници, џемови, слатка, природни сокови. Децении наназад македонските домаќинства во есенските денови подготвуваат зимници, за да може да ги конзумираат во зимскиот период ...

Read More »

Заборавете на брендираните производи, од оваа домашна крема тенот ќе ви блеска

Покрај тоа што има прекрасна миризба, се подготвува од три квалитетни состојки кои многу поволно влијаат на кожата, а тенот буквално ќе ви се препороди во рок од неколку дена. Состојки кои ви се потребни половина шолја органско кокосово масло ...

Read More »

Комбинација на намирици кои ќе ве изненадат

Некои од овие комбинации се познати, некои помалку познати, ама нема да се покаете доколку некои од нив ги испробате и сами. Морков и шеќер – додавање на шеќер во зеленчукот изгледа на чудна пракса, но шеќерот ја истакнува аромата ...

Read More »

Хеили Болдвин во новата кампања на Levi’s: Use Your Voice

Хеили Болдвин се придружи на новата кампања на Levi’s насловена Use Your Voice 2020, а која се однесува на правото и граѓанска обврска на глас на изборите.  Кампањата има цел да ја разбуди свеста кај младите да гласаат и да бидат постојано информирани. ...

Read More »

Саша Пивоварова позира за есенската колекција на Zara, погледнете ги модните парчиња кои се фаворити на сезоната

Топ моделот Саша Пивоварова е главно лице во колекцијата на Зара за сезоната есен/зима 2020. Акцентот е на фустаните со анимал принт, кожените мантили во светли нијанси и кожените јакни. Од деталите се уште се модерни „паф“ ракавите, како што ...

Read More »

Три намирници кои можат да ја заменат вашата чекткичка за заби

Уште од мали нозе не учеа дека забите треба да ги миеме после секој оброк. Но не сме секогаш во прилика после јадење детално да си ги измиеме забите на класичен начин. Затоа, овие три намирници треба да ви бидат ...

Read More »

Неделен хороскоп (од 31.август до 6.септември): Воздушните знаци се фаворизирани од Меркур!

Почнувајќи од недела, планетата Меркур ќе го напушти знакот Девица за да влезе во Вага, подготвен да ги фаворизира сите знаци на воздухот. А вие во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвија ѕвездите за следната недела ...

Read More »

Скандинавски шарм во нашите домови со Мениел

Скандинавскиот начин на живеење се повеќе ни се наметнува бидејќи неговата суптилност, практичност и гледање на убавина во едноставноста е нешто кое во последно време посебно не обзема. Уживаме во едноставноста на скандинавското живеење со тоа што и нашите домови ...

Read More »

Како до совршена спална соба, инспирирана од најдобрите примери на Pinterest

Спалната соба е најприватното катче во домот, место каде што ги полниме „батериите“, место каде што ги сонуваме најубавите соништа, кое го користиме само за нас. И иако ретко некој може да види како изгледа ова катче, дефинитивно заслужува внимание ...

Read More »

Систина Офталмологија доби признание за работата во услови на пандемија

Најдобрите практики на „Систина Офталмологија“, во услови на Ковид 19 , се потврдени и во експертска студија, заедно со други студии направени на Универзитетот Стенфорд и Meцинската школа на Јејл,  здравствените системи Џон Хопкинс,  Њу Јорк Универзитетот и Бостонската болница.  Практиките ...

Read More »