Daily Archives: 17/09/2020

Националното првенство во триатлон во Дојран ќе се одржи на 20. септември

Пред нас е долгочекуваното национално првенство во триатлон во Дојран кое ќе се одржи на 20. септември 2020 година (недела). Настанот ќе биде комплетно организиран под строги безбедносни протоколи пропишани од надлежните институции, а со цел заштита на учесниците и ...

Read More »

Ладна викенд препораки!

Престојот во природа, доволниот дневен внес на Ладна и редовната физичка активност се навики кои го штитат здравјето, а кои треба да ги негуваме уште од најраната возраст. Заедничкото семејно дружење пак придонесува за зближување и јакнење на самодовербата на ...

Read More »

Стратегијата за намалување на штетите од тутунот одличен начин за превенција на болестите врзани за пушењето – смета лекарската фела

Пушењето е еден од најзначајните ризик фактори за појава на одредени болести кои доведуваат до смртни последици. Болестите до кои доведува пушењето сепак не се врзани за никотинот, кој како природна состојка го има во тутунот и кој е високо ...

Read More »

Совети за совршена шминка според формата на очите

Не постои универзален начин на шминкање, особено кога станува збор за очи. Со оглед на нивната форма, постојат неколку препорачани техники за примена на сенки. Значи, најважно е да се погледнете добро во огледало и да го откриете вашиот тип, ...

Read More »

Маски за лице против мозолчиња направени во домашната кујна

Моркови: Богати се со витамин А, морковите се одлични за намалување на лузни од акни и отстранување на црвенило. Прво, исечете поголем морков на поголеми парчиња, па измешајте го во мешалка додека не добиете хомогена смеса. Може да додадете и ...

Read More »

Кралски изглед на денот: Кејт Мидлтон во макси кошула-фустан со флорален принт

Кејт Мидлтон (38) никогаш не се одрекува од умерениот, а елегантен изглед. За посета на Вест Енд, во Лондон, со принцот Вилијам, таа одбра кошула-фустан во црвена нијанса со бели контрастни цветни мотиви што веќе го носеше пред неколку месеци, ...

Read More »

Крем од банана против упорна кашлица и бронхитис

Неговото дејство е тестирано во третманот на постојана кашлица и бронхитис. Особено е ефикасен кај децата, но и кај возрасните. Тој е вкусен, здрав и многу хранлив. Има корисен ефект, не само врз кашлицата, туку и врз стомакот, а и ...

Read More »

Пет лаги кои ви го расипуваат уживањето во чоколадата

Ова се петте најчести заблуди за најпопуларната намирница во светот кои ќе ви докажат дека чоколадото не е штетно. Чоколадото го зголемува „лошиот“ холестерол (ЛДЛ) Ако досега сте се откажале од чоколадо со намера да го намалите ЛДЛ холестеролот, залудно ...

Read More »

6 значи што покажуваат дека треба да вдомите куче

Ако имате куче што живее со вас во вашата куќа, тоа е најверојатно затоа што ви треба. Без разлика дали е од безбедносни причини или за дружење, секој љубител на кучиња зема куче дома за да ги задоволи своите специфични ...

Read More »

Два нови женски парфеми од Versace -Dylan Blue и Dylan Turquoise

Водечките имиња во светот на моделството, Бела Хадид и Хајли Болдвин, позираат на островот Кавало за новиет парфеми на Версаче. Италијанската луксузна модна куќа ги лансираше парфемите насловени Dylan Blue и Dylan Turquoise.  Фотосесија и видео се снимени за кампањата зад која се ...

Read More »